Податки за вимушений прогул: у КЗпП хочуть зафіксувати правила
Лікарняні-2025: не хапайтеся за голову 4 квітня, читайте зараз
Мова про Законопроєкт від 20.03.2025 № 13126. Ним пропонують доповнити статтю 235 КЗпП новою частиною про те, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівнику.
Законотворці пояснюють, що документ необхідно прийняти, бо відповідно до частини шостої статті 43 Конституції України громадянам гарантують захист від незаконного звільнення. Якщо рішення роботодавців про незаконне звільнення скасовують, то працівникові виплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
ВС у справі № 757/27799/21-ц від 18.10.2024 зазначив, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівник.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.12.2021 у справі № 9901/407/19 зазначили, що:
- якщо юрособа відшкодовує на користь фізособи середній заробіток за час вимушеного прогулу, то ця особа, виступаючи щодо такої фізичної особи податковим агентом, зобов`язана (у випадках, передбачених ПК) утримати і перерахувати податок із суми такого доходу;
- системний аналіз пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 та пункту 164.6 ПК дає підстави для висновку, що суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як заборгованість із заробітної плати та/або середній заробіток за час вимушеного прогулу, обчислюється без віднімання сум податків і зборів.
Податки і збори із присудженої за рішенням суду суми заробітної плати та середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із цієї суми при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума зменшується на суму податків і зборів.
Враховуючи вищенаведені судові рішення, пропонується внести уточнення до статті 235 КЗпП щодо порядку сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу.