Податки за вимушений прогул: у КЗпП хочуть зафіксувати правила

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
головний редактор порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
У Раді зареєстрували Законопроєкт, яким пропонують змінити статтю 235 КЗпП щодо порядку сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу

Податки за вимушений прогул: у КЗпП хочуть зафіксувати правила 🕔Неповний робочий час: готові інструкції

Мова про Законопроєкт від 20.03.2025 № 13126. Ним пропонують доповнити статтю 235 КЗпП новою частиною про те, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівнику.

Законотворці пояснюють, що документ необхідно прийняти, бо відповідно до частини шостої статті 43 Конституції України громадянам гарантують захист від незаконного звільнення. Якщо рішення роботодавців про незаконне звільнення скасовують, то працівникові виплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

ВС у справі № 757/27799/21-ц від 18.10.2024 зазначив, що податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівник.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.12.2021 у справі № 9901/407/19 зазначили, що:

  • якщо юрособа відшкодовує на користь фізособи середній заробіток за час вимушеного прогулу, то ця особа, виступаючи щодо такої фізичної особи податковим агентом, зобов`язана (у випадках, передбачених ПК) утримати і перерахувати податок із суми такого доходу;
  • системний аналіз пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 та пункту 164.6 ПК дає підстави для висновку, що суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як заборгованість із заробітної плати та/або середній заробіток за час вимушеного прогулу, обчислюється без віднімання сум податків і зборів.

Податки і збори із присудженої за рішенням суду суми заробітної плати та середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із цієї суми при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума зменшується на суму податків і зборів.

Враховуючи вищенаведені судові рішення, пропонується внести уточнення до статті 235 КЗпП щодо порядку сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24935

Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи 2025

Положення про бухгалтерську службу в 2025 році зазнало змін. У статті — актуальний бланк і пояснення від експерта про завдання, функціональні обов’язки та повноваження бухгалтерської служби бюджетної установи.
503

Зразок положення про оплату праці: скачайте

У статті — зразок положення про оплату праці працівників на прикладі комунального підприємства. Скористайтеся прикладом і складіть власне положення без помилок.
70840

Строковий трудовий договір: зразок, особливості оформлення

Коли можна укладати строковий трудовий договір у 2025 році, хто підпадає під винятки (вчитель-пенсіонер, відсторонений, тимчасовий працівник), і як правильно скласти документ — розповідаємо у статті. Скачайте зразок строкового договору і укладіть його без помилок.
91926

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді