З педпрацівниками-пенсіонерами укладають безстроковий трудовий договір

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Верховний Суд оприлюднив Огляд актуальної судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду за лютий 2025 року.

З педпрацівниками-пенсіонерами укладають безстроковий трудовий договір 📈 Чи індексувати зарплату в травні та червні 2025

Керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти починаючи з 07.02.2023 зобов’язані укладати з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, безстроковий трудовий договір, оскільки норма, яка передбачала роботу таких працівників за строковим трудовим договором, втратила чинність відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-5/2020 (118/20).

Звільнення таких працівників після цієї дати у зв’язку із закінченням строку дії трудового договору є незаконним 19 лютого 2025 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ліцею у справі за позовом про поновлення на роботі та зобов’язання вчинити дії.

У червні 2020 року педпрацівницю перевели на строковий трудовий договір на один рік, з подальшим продовженням договору у серпні 2021 року та у вересні 2022 року. У 2023 році вона звернулася до відповідача із заявами з проханням переукласти договір на безстроковий, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023, але отримала відмову. Її звільнили 25.08.2023 у зв’язку з закінченням строку трудового договору. Вона вважала своє звільнення незаконним, оскільки з 07.02.2023 строковий трудовий договір став недійсним згідно з рішенням Конституційного Суду України і вона має право на укладання безстрокового договору.

Суд першої інстанції задовольнив позов, мотивуючи рішення тим, що після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023 у справі № 1-5/2020 (118/20) у відповідача виник обов’язок перевести позивачку на безстроковий договір, а тому наказ про її звільнення не може вважатися законним і є таким, що порушує її права на працю.

Постановою апеляційного суду рішення місцевого суду в частині задоволення вимоги про зобов’язання відповідача укласти безстроковий договір шляхом винесення відповідного наказу скасовано і ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині. Постанову мотивовано тим, що висновок суду першої інстанції в частині незаконного звільнення позивачки є обґрунтованим і відповідає вимогам закону та встановленим у справі обставинам. Разом з тим вимога позивачки про зобов’язання відповідача укласти з нею безстроковий трудовий договір шляхом винесення відповідного наказу не є належним способом захисту порушеного права позивачки.

Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій в частині вирішення позовних вимог про поновлення на роботі з огляду на таке.

Рішенням Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023 у справі № 1-5/2020 (118/20) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) абзац 3 частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX, згідно з яким «педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років».

Починаючи з 07.02.2023 у відповідача виник обов’язок перевести позивачку зі строкового трудового договору на безстроковий, невиконання якого призвело до порушення трудових прав позивачки.

Детальніше у тексті постанови Верховного Суду від 19.02.2025 у справі № 339/530/23.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58867

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
128582

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
7994

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86627

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138076

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді