З педпрацівниками-пенсіонерами укладають безстроковий трудовий договір

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Верховний Суд оприлюднив Огляд актуальної судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду за лютий 2025 року.

З педпрацівниками-пенсіонерами укладають безстроковий трудовий договір Лікарняні-2025: не хапайтеся за голову 4 квітня, читайте зараз

Керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти починаючи з 07.02.2023 зобов’язані укладати з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, безстроковий трудовий договір, оскільки норма, яка передбачала роботу таких працівників за строковим трудовим договором, втратила чинність відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-5/2020 (118/20).

Звільнення таких працівників після цієї дати у зв’язку із закінченням строку дії трудового договору є незаконним 19 лютого 2025 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ліцею у справі за позовом про поновлення на роботі та зобов’язання вчинити дії.

У червні 2020 року педпрацівницю перевели на строковий трудовий договір на один рік, з подальшим продовженням договору у серпні 2021 року та у вересні 2022 року. У 2023 році вона звернулася до відповідача із заявами з проханням переукласти договір на безстроковий, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023, але отримала відмову. Її звільнили 25.08.2023 у зв’язку з закінченням строку трудового договору. Вона вважала своє звільнення незаконним, оскільки з 07.02.2023 строковий трудовий договір став недійсним згідно з рішенням Конституційного Суду України і вона має право на укладання безстрокового договору.

Суд першої інстанції задовольнив позов, мотивуючи рішення тим, що після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023 у справі № 1-5/2020 (118/20) у відповідача виник обов’язок перевести позивачку на безстроковий договір, а тому наказ про її звільнення не може вважатися законним і є таким, що порушує її права на працю.

Постановою апеляційного суду рішення місцевого суду в частині задоволення вимоги про зобов’язання відповідача укласти безстроковий договір шляхом винесення відповідного наказу скасовано і ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині. Постанову мотивовано тим, що висновок суду першої інстанції в частині незаконного звільнення позивачки є обґрунтованим і відповідає вимогам закону та встановленим у справі обставинам. Разом з тим вимога позивачки про зобов’язання відповідача укласти з нею безстроковий трудовий договір шляхом винесення відповідного наказу не є належним способом захисту порушеного права позивачки.

Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій в частині вирішення позовних вимог про поновлення на роботі з огляду на таке.

Рішенням Конституційного Суду України від 07.02.2023 № 1-р/2023 у справі № 1-5/2020 (118/20) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) абзац 3 частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX, згідно з яким «педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років».

Починаючи з 07.02.2023 у відповідача виник обов’язок перевести позивачку зі строкового трудового договору на безстроковий, невиконання якого призвело до порушення трудових прав позивачки.

Детальніше у тексті постанови Верховного Суду від 19.02.2025 у справі № 339/530/23.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149132

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14303

Табель обліку робочого часу 2025 — бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу — це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
176788

Військовий облік жінок за новими правилами

Експерт підкаже, як вести військовий облік жінок на підприємстві або в установі. Поговоримо про законодавчі норми та роз'яснимо, як впоратися з новими обсягами роботи і не порушити закон.
26839

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді