Як отримати лікарняні суміснику: нові вимоги щодо документів
🔓Лікарняні по-новому: 6 прикладів
З 4 квітня 2025 року набрала чинності нова редакція положень Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.1999, внесених Законом № 4158-IX від 18.12.2024. ПФУ у своєму листі від 28 березня 2025 року № 2800-030401-8/20889 надав роз'яснення щодо нових правил.
Зміни, зокрема, стосуються порядку надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, вагітності та пологах. Відтепер застраховані особи, зокрема ті, які здійснюють підприємницьку діяльність чи працюють за сумісництвом, отримуватимуть виплати як за основним місцем роботи, так і за місцями роботи за сумісництвом відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок).
Призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється на підставі листка непрацездатності, сформованого на основі медичного висновку. Розрахунок середньої заробітної плати для цих виплат враховує усі види доходів у межах граничної суми, на яку нараховуються страхові внески.
Ключові аспекти змін:
- Обчислення середньої заробітної плати визначається окремо за кожним місцем роботи.
- Максимальна величина заробітної плати для страхових виплат не може перевищувати встановлену базу нарахування єдиного внеску.
- Якщо особа працює на кількох роботах, для розрахунку виплат необхідно надавати довідки про середню заробітну плату за кожним місцем роботи.
- Роботодавець за основним місцем роботи повинен бути поінформований про період тимчасової непрацездатності працівника, тобто про дату початку та закінчення хвороби. Ця інформація зазначається у листку непрацездатності, який оформлюється на підставі медичного висновку.
Також варто зазначити, що страхові виплати та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюються на підставі листка непрацездатності у встановленому порядку.
Важливо: у разі не надання застрахованою особою довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи, у страхувальника за місцем роботи за сумісництвом не має можливості правильно обчислити середню заробітну плату для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності та її нарахувати, відповідно до діючої норми Порядку.