Чи можуть бути залучені до нічної роботи працівниці з дітьми під час воєнного стану
Запитання
Жінка — лікар, що була у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, хоче перервати відпустку достроково і вийти на роботу. Чи можна її долучати до нічних чергувань, якщо офіційний догляд за дитиною оформляється на бабусю дитини?
Відповідь
Робота в нічний час — особливості оплати
Відповідно до ст. 55 КЗпП забороняється залучення до роботи в нічний час:
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП);
- осіб, молодших вісімнадцяти років (ст. 192 КЗпП);
- інших категорій працівників, передбачених законодавством.
🏄🏻♀️Відпускні: прочитайте 9 відповідей перед літом
Однак нормами ч. 1 ст. 8 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX (далі — Закон № 2136) визначено, що у період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди:
- вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року;
- особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
Водночас ч. 3 ст. 1 Закону № 2136 передбачає, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Тому на період воєнного стану знімаються обмеження ст. 55 КЗпП, відповідно до яких забороняється залучення до роботи в нічний час вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.
Це означає, що тепер право працювати вночі отримали і жінки (матері), дитині (дітям) яких більше одного року. При цьому вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, можуть бути залучені до роботи в нічний час після отримання їхньої згоди.