Яка процедура скорочення чисельності працівників

1365

Запитання

Як правильно звільнити працівників у зв’язку зі скороченням чисельності або штату?

Відповідь

Процедура скорочення чисельності або штату працівників проходить у кілька етапів. Так, роботодавець має:

  1. прийняти рішення про скорочення чисельності або штату працівників;
  2. визначити працівників, які підлягають звільненню;
  3. попередити працівників про звільнення;
  4. запропонувати працівникам, яких звільнятимуть, іншу роботу;
  5. повідомити державну службу зайнятості про заплановане й фактичне вивільнення працівників;
  6. звільнити працівників.

Установа самостійно приймає рішення про скорочення штату або чисельності працівників. Таке рішення оформлюється наказом по установі, до штатного розпису вносять відповідні зміни.

На підставі змін у штатному розписі визначають конкретних працівників, які підлягають звільненню.

Про вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Зверніть увагу!

Одночасно з попередженням про звільнення працівнику пропонують роботу за відповідною професією, за її відсутності — іншу роботу, яка є в установі. Працівнику пропонують вакансії, які були на день попередження про звільнення, а також ті, які відкриваються протягом двох місяців до фактичного звільнення. При цьому керівник може запропонувати працівнику іншу посаду з неповним робочим днем.

Не пізніше ніж за два місяці до звільнення працівників установа направляє до ДСЗ звіт про заплановане вивільнення працівників. У десятиденний строк після звільнення працівників — звіт про фактичне звільнення.

Працівника можна звільнити лише за попередньою згодою профспілки, членом якої є працівник, не пізніше ніж через місяць із дня одержання такої згоди.

Звільнення працівника без згоди профспілки можливе, якщо:

  • працівник не є членом профспілки, що діє в установі;
  • в установі немає профспілки;
  • працівник є керівником установи (філіалу, відділення й іншого відокремленого підрозділу), його заступником, головним бухгалтером, його заступником.

Під час звільнення працівнику виплачують вихідну допомогу в розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КЗпП). При цьому колективний договір може передбачати більший розмір вихідної допомоги.

За інформацією управління Держпраці у Кіровоградській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27488

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29045

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149393

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14423