Яка процедура скорочення чисельності працівників

1272

Запитання

Як правильно звільнити працівників у зв’язку зі скороченням чисельності або штату?

Відповідь

Процедура скорочення чисельності або штату працівників проходить у кілька етапів. Так, роботодавець має:

  1. прийняти рішення про скорочення чисельності або штату працівників;
  2. визначити працівників, які підлягають звільненню;
  3. попередити працівників про звільнення;
  4. запропонувати працівникам, яких звільнятимуть, іншу роботу;
  5. повідомити державну службу зайнятості про заплановане й фактичне вивільнення працівників;
  6. звільнити працівників.

Установа самостійно приймає рішення про скорочення штату або чисельності працівників. Таке рішення оформлюється наказом по установі, до штатного розпису вносять відповідні зміни.

На підставі змін у штатному розписі визначають конкретних працівників, які підлягають звільненню.

Про вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Зверніть увагу!

Одночасно з попередженням про звільнення працівнику пропонують роботу за відповідною професією, за її відсутності — іншу роботу, яка є в установі. Працівнику пропонують вакансії, які були на день попередження про звільнення, а також ті, які відкриваються протягом двох місяців до фактичного звільнення. При цьому керівник може запропонувати працівнику іншу посаду з неповним робочим днем.

Не пізніше ніж за два місяці до звільнення працівників установа направляє до ДСЗ звіт про заплановане вивільнення працівників. У десятиденний строк після звільнення працівників — звіт про фактичне звільнення.

Працівника можна звільнити лише за попередньою згодою профспілки, членом якої є працівник, не пізніше ніж через місяць із дня одержання такої згоди.

Звільнення працівника без згоди профспілки можливе, якщо:

  • працівник не є членом профспілки, що діє в установі;
  • в установі немає профспілки;
  • працівник є керівником установи (філіалу, відділення й іншого відокремленого підрозділу), його заступником, головним бухгалтером, його заступником.

Під час звільнення працівнику виплачують вихідну допомогу в розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КЗпП). При цьому колективний договір може передбачати більший розмір вихідної допомоги.

За інформацією управління Держпраці у Кіровоградській області

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14178

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9847

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12978