Кому та коли надавати відпустку у зручний час

707

Запитання

В установі працює жінка, яка має двох дітей віком до 15 років. Чи може вона у будь-який час піти у відпустку, не дотримуючись графіка відпусток?

Відповідь

Ні, такого права вона не має. Пояснимо чому.

Категорії працівників, яким за бажанням надають щорічні відпустки у зручний для них час, перелічені в частині тринадцятій статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Це:

  • особи віком до вісімнадцяти років;
  • інваліди;
  • жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
  • жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда;
  • одинокі матері (батьки), які виховують дитину без батька (матері); опікуни, піклувальники або інші самотні особи, які фактично виховують одного чи більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;
  • дружини (чоловіки) військовослужбовців;
  • ветерани праці та особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
  • батьки — вихователі дитячих будинків сімейного типу;
  • інші особи, передбачені законодавством, колективним або трудовим договором.

Право отримати відпустку в зручний час означає, що складаючи графік відпусток (чи вносячи до нього зміни), керівник установи має врахувати побажання таких працівників.

Однак зазначена вище норма не дає права таким працівникам у будь-який час просто піти у відпустку. Самовільне використання, без погодження з керівником установи, днів відгулів, чергової відпустки кваліфікують як прогул (п. 24 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»).

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373938

Приклад відпустки за власний рахунок у Додатку Д1 Податкового розрахунку

У роботодавців може виникати чимало нетипових робочих ситуацій: неявка працівників на роботу, мобілізація, простій, відпустка «за свій рахунок» та призупинення дії трудових договорів. Як у таких випадках правильно заповнити зарплатну звітність.
111035

Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
9576