Кому та коли надавати відпустку у зручний час
Запитання
В установі працює жінка, яка має двох дітей віком до 15 років. Чи може вона у будь-який час піти у відпустку, не дотримуючись графіка відпусток?
Відповідь
Ні, такого права вона не має. Пояснимо чому.
Категорії працівників, яким за бажанням надають щорічні відпустки у зручний для них час, перелічені в частині тринадцятій статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Це:
- особи віком до вісімнадцяти років;
- інваліди;
- жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
- жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда;
- одинокі матері (батьки), які виховують дитину без батька (матері); опікуни, піклувальники або інші самотні особи, які фактично виховують одного чи більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;
- дружини (чоловіки) військовослужбовців;
- ветерани праці та особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
- батьки — вихователі дитячих будинків сімейного типу;
- інші особи, передбачені законодавством, колективним або трудовим договором.
Право отримати відпустку в зручний час означає, що складаючи графік відпусток (чи вносячи до нього зміни), керівник установи має врахувати побажання таких працівників.
Однак зазначена вище норма не дає права таким працівникам у будь-який час просто піти у відпустку. Самовільне використання, без погодження з керівником установи, днів відгулів, чергової відпустки кваліфікують як прогул (п. 24 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»).