Закупівля електричної енергії на 2020 рік — відкриті торги чи переговорка
Запитання
Нам всі рекомендують для закупівлі електричної енергії оголошувати відкриті торги, а не проводити переговорну процедуру з ПУП. Адже на сьогодні фактично немає конкуренції в області. Замовники оголошують на сайті ProZorro відкриті торги, але учасники не приходять. Як діяти? Яку відповідальність понесуть замовники, якщо закуплять електричну енергію в ПУП за переговорною процедурою?
Відповідь
З грудня 2018 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі — Закон № 2019) в частині постачання електричної енергії споживачам за вільними цінами. Він зобов’язав регіональні обленерго відокремити діяльність з розподілу від постачання електричної енергії.
Тому розподіл електричної енергії — тепер прерогатива монополіста, зокрема обленерго, а постачання електричної енергії як товару на законодавчому рівні «відпущене у вільне плавання».
Як закуповувати у ПУП
Такі норми набрали чинності перед початком нового бюджетного періоду, під час анулювання старих ліцензій та видачі нових, за наявності інформації про об’єкти електроустановок замовників лише у регіональних обленерго. Тож ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 № 2628-VIII, яким внесла зміни до Закону № 2019.
Зміни набрали чинності 01.01.2019 і стосувалися, зокрема, надання тимчасово у період з 01.01.2019 по 31.12.2020 універсальних послуг ПУП бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності. Тобто замовники законодавчо отримали можливість та право користуватися послугами ПУП. Наголошуємо: право, а не обов’язок!
Адже правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави й тергромади встановлює саме Закон України «Про публічні закупівлі» від 125.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922).
Закон № 922 не містить винятків щодо надання права замовникам, які потрапляють під споживачів універсальних послуг, купувати електроенергію лише в ПУП за неконкурентною процедурою.
Тому замовник за Законом № 922 зобов’язаний купувати електроенергію за процедурою відкриті торги на конкурентному ринку.
Ринок електричної енергії на конкурентних засадах не запрацює одномоментно, в будь-якому випадку у 2020 році закінчиться дія норми щодо надання бюджетним установам послуг ПУП.
Чи є відповідальність
Частина 7 статті 2 Закону № 922 забороняє:
- придбавати товари, роботи і послуги до/без проведення процедур закупівель;
- укладати договори, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур.
З такою нормою співзвучна частина 1 статті 164-14 Кодексу про адміністративні правопорушення України (КпАП).
Застосування КпАП залежить від позиції органів контролю у сфері публічних закупівель.
Чи є конкуренція в області
На сайті ProZorro міститься інформація про оголошені закупівлі електричної енергії за процедурою відкритих торгів на 2019 рік в цілому та поодинокі оголошення на листопад — грудень 2019 року. На 2020 рік закупівлі електричної енергії замовники в Рівненській області не оголошували. Хоча в інших регіонах України закупівельний сезон електричної енергії розпочато доволі позитивно. Інколи кількість учасників сягає вісімнадцяти.
Рівненське обленерго не бажає брати участь у відкритих торгах, адже воно також є ПУП. Тобто навіщо платити за участь в торгах, готувати документи на торги, якщо ті самі замовники пограються у відкриті торги і прийдуть з готовим пакетом документів до того самого обленерго.
Проте така позиція є тимчасовою — до того часу, поки на територію області не зайдуть новостворені постачальники електричної енергії, які мають досвід торгів і в інших сферах господарювання.