Чи може стороння організація проводити закупівлі замість замовника

652

Запитання

У замовника діє тендерний комітет. Чи може замовник призначити будь-якого члена тендерного комітету уповноваженою особою? Чи повинна уповноважена особа додатково отримувати посвідчення чи здавати екзамени на підтвердження кваліфікації? Чи відповідатиме вона після 19 квітня за проведення тендеру, якщо замовник залучає сторонню організацію для закупівель?

Відповідь

Перевірте, чи підтвердив ваш майданчик відповідність системи захисту інформації

Відповімо на всі запитання по черзі.

Замовник може утворювати тендерний комітет (ТК) для організації та проведення процедур закупівель. Уповноважену особу (УО) він визначає або призначає відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Якщо сьогодні у замовника діє ТК, його члени вже мають певний досвід того, як організувати закупівлі. Тож керівнику замовника справді варто розглянути таку модель переходу на закупівлі УО. Тобто призначити УО того працівника, що вже має досвід, знання й уміння, як організовувати і проводити закупівлі.

Чи потрібно, аби така особа додатково отримувала посвідчення чи складала екзамен? Звернімося до законодавства.

По-перше, УО повинна мати вищу освіту. Тобто призначати УО працівника без вищої освіти за новою редакцією Закону про публічні закупівлі з 19 квітня не можна.

По-друге, УО обов’язково має підтвердити базовий рівень знань у сфері публічних закупівель під час тестування. Це тестування буде реалізоване в електронній системі закупівель (ЕСЗ) наприкінці 2020 — у 2021 році. Коли з’явиться можливість пройти тестування, нею варто користуватися. Але! Обов’язковим тестування для УО стає з 1 січня 2022 року. До того часу усі УО, які працюватимуть в ЕСЗ, будуть зобов’язані пройти тестування та підтвердити свій рівень знань.

Нині ж екзамени для підтвердження кваліфікації не передбачені. І УО має час, аби підвищити свою компетенцію.

* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-XIIІ у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 № 114-IX.

Як бути УО із закупівлями сторонньою організацією? Насамперед пам’ятати, що жодна стороння організація не може проводити закупівель замість замовника. Виняток — ЦЗО, що створена у передбаченому законом порядку. Тобто сьогодні існує лише одна можливість аутсорсингу проведення тендеру — через ЦЗО. Жодна інша юридична особа не має права проводити закупівлі замість замовника.

Отже, УО, що повністю відповідає за проведення і організацію закупівель, можуть бути лише працівники замовника, які перебувають із таким замовником у трудових правовідносинах.

Сторонні організації можна залучати лише як консультантів. Однак враховуйте, що відповідальності за дії, вчинені УО за рекомендацією, такі організації не несуть.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як реєструвати договори в органах Казначейства в умовах воєнного стану

Укласти договір про закупівлю – це пів справи, аби його виконати за кошти державного чи місцевого бюджету – обов’язково потрібно зареєструвати взяття відповідного бюджетного зобов’язання. Розберемо окремі нюанси укладення договорів та дамо поради для реєстрації зобов’язань за ними відповідно до законодавства, що діє наразі.
4973

Оренда комунального та державного майна в Україні

Процедура оренди державного та комунального майна 2024 для держорганів, ОМС, бюджетних установ регламентована різними нормативно-правовими актами. Розглянемо чим керуватись при передачі в оренду державного чи комунального майна.
1660

Закупівля послуг з поточного ремонту: які нюанси врахувати

Час від часу у замовника виникає потреба в проведенні поточного ремонту, і для цього він має за законодавством провести закупівлю товарів й послуг. Поточний ремонт як предмет закупівлі належить до послуг, а для закупівлі послуг закупівельне законодавство встановлює свої вимоги. І самому розібратися з ними іноді замовнику не під силу. Допоможемо йому в цьому.
6432

ТОП-3 способи визначення та призначення уповноваженої особи

Закон про публічні закупівлі передбачає три способи призначення уповноваженої особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель в установі. Який спосіб обрати та на що при цьому звернути увагу детальніше в публікації.
4954