Чи може стороння організація проводити закупівлі замість замовника

478

Запитання

У замовника діє тендерний комітет. Чи може замовник призначити будь-якого члена тендерного комітету уповноваженою особою? Чи повинна уповноважена особа додатково отримувати посвідчення чи здавати екзамени на підтвердження кваліфікації? Чи відповідатиме вона після 19 квітня за проведення тендеру, якщо замовник залучає сторонню організацію для закупівель?

Відповідь

Перевірте, чи підтвердив ваш майданчик відповідність системи захисту інформації

Відповімо на всі запитання по черзі.

Замовник може утворювати тендерний комітет (ТК) для організації та проведення процедур закупівель. Уповноважену особу (УО) він визначає або призначає відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.

Якщо сьогодні у замовника діє ТК, його члени вже мають певний досвід того, як організувати закупівлі. Тож керівнику замовника справді варто розглянути таку модель переходу на закупівлі УО. Тобто призначити УО того працівника, що вже має досвід, знання й уміння, як організовувати і проводити закупівлі.

Чи потрібно, аби така особа додатково отримувала посвідчення чи складала екзамен? Звернімося до законодавства.

По-перше, УО повинна мати вищу освіту. Тобто призначати УО працівника без вищої освіти за новою редакцією Закону про публічні закупівлі з 19 квітня не можна.

По-друге, УО обов’язково має підтвердити базовий рівень знань у сфері публічних закупівель під час тестування. Це тестування буде реалізоване в електронній системі закупівель (ЕСЗ) наприкінці 2020 — у 2021 році. Коли з’явиться можливість пройти тестування, нею варто користуватися. Але! Обов’язковим тестування для УО стає з 1 січня 2022 року. До того часу усі УО, які працюватимуть в ЕСЗ, будуть зобов’язані пройти тестування та підтвердити свій рівень знань.

Нині ж екзамени для підтвердження кваліфікації не передбачені. І УО має час, аби підвищити свою компетенцію.

* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-XIIІ у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 № 114-IX.

Як бути УО із закупівлями сторонньою організацією? Насамперед пам’ятати, що жодна стороння організація не може проводити закупівель замість замовника. Виняток — ЦЗО, що створена у передбаченому законом порядку. Тобто сьогодні існує лише одна можливість аутсорсингу проведення тендеру — через ЦЗО. Жодна інша юридична особа не має права проводити закупівлі замість замовника.

Отже, УО, що повністю відповідає за проведення і організацію закупівель, можуть бути лише працівники замовника, які перебувають із таким замовником у трудових правовідносинах.

Сторонні організації можна залучати лише як консультантів. Однак враховуйте, що відповідальності за дії, вчинені УО за рекомендацією, такі організації не несуть.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ТОП-3 способи визначення та призначення уповноваженої особи

Закон про публічні закупівлі передбачає три способи призначення уповноваженої особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель в установі. Який спосіб обрати та на що при цьому звернути увагу детальніше в публікації.
3556

Протокол тендерного комітету – зразок

Протокол тендерного комітету – це документ, яким оформлюють рішення, прийняті на засіданні тендерного комітету. З’ясуємо, як правильно його скласти.
34668

Спрощені закупівлі – алгоритм роботи

Спрощені закупівля – це вид закупівель, що є результатом нормативного урегулювання допорогових закупівель. Головними ознаками спрощеної процедури закупівлі є необтяжливий алгоритм проведення та мінімальна кількість документів, які мають надати учасники. А звідси – можливість швидко закупити необхідні товари, роботи чи послуги.
5594

Посадова інструкція фахівця з публічних закупівель

Що повинен знати фахівець з публічних закупівель, які він має права, завдання та обов’язки і яку відповідальність нестиме у разі порушення — визначає посадова інструкція фахівця з публічних закупівель. Наведемо її зразок.
29039