Як простій і карантинна відпустка без збереження зарплати вплинуть на страховий стаж для пенсії та лікарняних

442

Запитання

Чи зарахують працівникам період простою під час карантину чи відпустки без збереження зарплати за угодою сторін до стажу для пенсії та оплати лікарняних?

Відповідь

Щоб відповісти, спираємося на дві норми.

1. Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і за який роботодавець або особа щомісяця сплачувала страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

2. Мінімальний страховий внесок — сума коштів, яку визначають розрахунково як добуток розмірів мінімальної зарплати і єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), встановлених законом на місяць, за який нараховують зарплату/дохід (ч. 13 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV).

Отже, якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, цей період йому не зарахують до страхового стажу.

Чи зарахують до страхового стажу період безоплатної відпустки

Працівникові, який увесь квітень і травень 2020 року перебував у відпустці без збереження зарплати через карантин, не нарахували зарплату. Як наслідок, роботодавець не нараховував і не сплачував ЄСВ. Працівникові не зарахують до страхового стажу два місяці.

Натомість час простою не з вини працівника ввійде до страхового стажу для пенсії чи лікарняних, адже за час простою роботодавець сплачує ЄСВ щонайменше у розмірі мінімального страхового внеску.

Чи зарахують до страхового стажу період простою

Працівник увесь квітень 2020 року перебував у простої та отримав лише дві третини окладу. Ця сума виявилася меншою за мінімальну зарплату, що у 2020 році становить 4723 грн. Проте роботодавець сплатив за працівника ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску — 1039,06 грн. Цей місяць працівникові зарахують до страхового стажу.

Нагадаємо, що за час простою у господарській діяльності не з вини працівника, у т. ч. на період оголошення карантину, заробітну плату виплачують із розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду/окладу (ст. 113 Кодексу законів про працю України, зі змінами, внесеними Законом № 540).

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86351

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
9667