Працівника звільняють за прогул. Чи потрібна згода профспілки
Запитання
Працівник установи не виходив на роботу кілька днів без поважних причин. Керівник установи має намір його звільнити за прогул. Чи потрібна в такій ситуації згода виборного органу первинної профспілкової організації, щоб розірвати трудовий договір?
Відповідь
ЄТС змінено! Посадові оклади для працівників бюджетних установ
Так, потрібна. Пояснимо чому.
Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності може розірвати керівник установи у випадку прогулу працівника без поважних причин (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Звільнення за прогул без поважних причин є заходом стягнення за порушення трудової дисципліни. Застосовуючи його, керівник установи має виконувати встановлені законодавством про працю вимоги щодо порядку застосування дисциплінарних стягнень (ст. 149 КЗпП).
Зокрема, керівник установи, до того, як застосує дисциплінарне стягнення, має зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення (ст. 149 КЗпП). Цей обов’язок можна визнати виконаним, якщо працівник надав необхідні пояснення або відмовився їх надавати, про що склали відповідний акт.
Дисциплінарне стягнення застосовують за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці (ст. 148 КЗпП). Дисциплінарне стягнення не можна накласти пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
І пам’ятайте, що розірвати трудовий договір з підстав, які передбачає пункт 4 частини першої статті 40 КЗпП, можна лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник (ч. 1 ст. 43 КЗпП). На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 22.04.2019 р. № 82/0/22-19/133.
Керівник установи має право розірвати трудовий договір не пізніше ніж через місяць з дня, коли одержав згоду виборного органу первинної профспілкової організації (ч. 8 ст. 43 КЗпП).