Працівника звільняють за прогул. Чи потрібна згода профспілки

405

Запитання

Працівник установи не виходив на роботу кілька днів без поважних причин. Керівник установи має намір його звільнити за прогул. Чи потрібна в такій ситуації згода виборного органу первинної профспілкової організації, щоб розірвати трудовий договір?

Відповідь

ЄТС змінено! Посадові оклади для працівників бюджетних установ

Так, потрібна. Пояснимо чому.

Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності може розірвати керівник установи у випадку прогулу працівника без поважних причин (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Звільнення за прогул без поважних причин є заходом стягнення за порушення трудової дисципліни. Застосовуючи його, керівник установи має виконувати встановлені законодавством про працю вимоги щодо порядку застосування дисциплінарних стягнень (ст. 149 КЗпП).

Зокрема, керівник установи, до того, як застосує дисциплінарне стягнення, має зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення (ст. 149 КЗпП). Цей обов’язок можна визнати виконаним, якщо працівник надав необхідні пояснення або відмовився їх надавати, про що склали відповідний акт.

Дисциплінарне стягнення застосовують за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці (ст. 148 КЗпП). Дисциплінарне стягнення не можна накласти пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

І пам’ятайте, що розірвати трудовий договір з підстав, які передбачає пункт 4 частини першої статті 40 КЗпП, можна лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник (ч. 1 ст. 43 КЗпП). На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 22.04.2019 р. № 82/0/22-19/133.

Керівник установи має право розірвати трудовий договір не пізніше ніж через місяць з дня, коли одержав згоду виборного органу первинної профспілкової організації (ч. 8 ст. 43 КЗпП).

Працівника звільняють за прогул. Чи потрібна згода профспілки
Оплата праці в умовах посткарантинуВи класний бухгалтер і в оплаті відпускних та лікарняних вам немає рівних? Покажіть свій результат - пройдіть самоперевірку власних знань!

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14317

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9903

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13039