Як відобразити в обліку ліквідаційну вартість об’єкта, якщо закінчився строк його експлуатації

465

Запитання

Як відобразити в обліку ліквідаційну вартість (далі— ЛВ) об’єкта основних засобів (далі — ОЗ) у зв’язку з тим, що закінчився строк його експлуатації. До цього ЛВ не визначали ані під час продовження експлуатації об’єкта, ані під час його подальшого списання.

Відповідь

На ваші запитання відповідає Лариса Кіріченкова, експерт Експертус


Бухгалтерські калькулятори - онлайн розрахунок ►►►

Якщо зарахували об’єкти ОЗ на баланс установи, амортизуйте їх протягом строку корисного використання (експлуатації).

Коли строк експлуатації закінчився, нарахуйте знос на ОЗ у розмірі 100% його первісної (переоціненої) вартості. Якщо визначили ЛВ на стадії придбання об’єкта ОЗ, знос нараховуйте на первісну (переоцінену) вартість за мінусом ЛВ (абз. 8 п. 4 розд. І НПСБОДС № 121).

Якщо ЛВ з початку експлуатації об’єкта не визначали , це не буде порушенням. ЛВ може дорівнювати нулю, якщо не можна достовірно визначити її суму, яку очікуєте від ліквідації ОЗ після закінчення строку експлуатації (абз. 4 п. 1 розд. V Методрекомендацій № 11).

Проте, якщо продовжуєте експлуатувати об’єкт зі стовідсотковим зносом, комісія установи повинна визначити його ЛВ обов’язково (абз. 2 п. 5 Розділу ІІІ НПСБОДС № 121). Якщо джерел інформації для цього недостатньо, рекомендуємо визначити ЛВ об’єкта символічно — на рівні однієї грн.

В обліку це відобразіть, як збільшення первісної вартості об’єкта та розміру внесеного капіталу, а саме:

  • Д-т 10 «Основні засоби» та К-т 5111 «Внесений капітал розпорядникам бюджетних коштів» на суму ЛВ (п. 1.33 Типової кореспонденції).

Якщо установа в подальшому не може експлуатувати об’єкт, спишіть його з балансу. Операцію відобразіть проведеннями:

  • Д-т 1411 «Знос основних засобів» та К-т 10 «Основні засоби» на суму зносу;
  • Д-т 5111 «Внесений капітал розпорядникам бюджетних коштів» та К-т 10 «Основні засоби» на суму ЛВ (п. 1.30 Типової кореспонденції).

Отже, якщо установа продовжує експлуатувати об’єкт ОЗ, який має в обліку нульову залишкову вартість, комісія установи зобов’язана визначити його ЛВ.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт приймання-передачі – бланк | зразок

✔️ Акт приймання-передачі основних засобів, майна, робіт, послуг має не одну форму. ✔️ Коли та яку застосовувати 2024 року, а також їх бланки та зразки – у статті.
297361

Переоцінка основних засобів: проводки

В балансі бюджетної установи усі активи, у т. ч. основні засоби, визнають за вартістю придбання, яка з часом змінюється. І тоді потрібна переоцінка основних засобів.
17697

Як відобразити в обліку вибуття основних засобів

Кожен знає: основні засоби, що перебувають на балансі в установі та активно експлуатуються, можуть зношуватися, старіти морально, чи втрачати потужність. Тобто вони втрачають ознаки, за якими їх в бухобліку визнавали активом. У такому разі в керівника установи з’являється повне право ухвалити рішення про ліквідацію таких об’єктів основних засобів, продаж чи передачу без оплати іншій бюджетній установі тощо. А у бухгалтера – потреба відобразити в обліку вибуття основних засобів.
8873

Балансова вартість активів

Балансова вартість активів – це та вартість, за якою актив включається до підсумку балансу. Що має знати про неї бухгалтер?
41558