Облікова політика та положення про бухоблік: чи можна затвердити одним документом

1034

Запитання

В установи виникла необхідність затвердити положення про організацію бухобліку. Можна це оформити як внесення змін до наказу про облікову політику? Чи потрібно видавати окремий розпорядчий документ?

Відповідь

Бюджетні установи ведуть бухоблік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі (далі — НП(с)БОДС) та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Мінфіном (абз. 2 ч. 2 ст. 56 Бюджетного кодексу України).

Бюджетні установи визначають облікову політику в розпорядчому документі (п. 4 р. І Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 125 «Зміни облікових оцінок та виправлення помилок», затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2010 № 1629; НП(с)БОДС 125).

Коли визначаєте облікову політику і складаєте відповідний розпорядчий документ, застосовуйте Методрекомендації № 11. Облікову політику визначайте самостійно на основі НП(с)БОДС та інших нормативно-правових актів з бухобліку в державному секторі. Розроблену облікову політику погодьте з головним розпорядником або установою вищого рівня. Якщо ваша установа і є головним розпорядником, затверджуйте облікову політику розпорядчим документом керівника, без погоджень.

Суб’єкти державного сектору нижчого рівня передають розпорядчий документ про облікову політику на погодження за відомчою підпорядкованістю суб’єктам державного сектору вищого рівня.

Для суб’єктів державного сектору, що мають подвійну підпорядкованість, погодження здійснює суб’єкт державного сектору вищого рівня, який затверджує кошторис (п. 2 розд. 1 Методрекомендацій № 11).

Коли складаєте та оформлюєте розпорядчий документ про облікову політику, використовуйте приклад наказу, наведений у додатку 3 до Методрекомендацій № 11.

Також урахуйте, що НП(с)БОДС 125 обмежує перелік випадків, коли можна вносити зміни до облікової політики.

На відміну від облікової політики, правила організації бухобліку та розпорядчого документа, яким вони затверджуються, не регламентовані НП(с)БОДС, а лише згадуються у Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Так, якщо відсутні затверджені типові форми для оформлення окремих господарських операцій із запасами, установа може самостійно розробити і затвердити у розпорядчому документі про організацію бухобліку відповідні форми необхідних первинних документів. Зауважте, що такі форми первинних документів повинні містити всі обов’язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону про бухоблік.

Детальніше порядок створення, прийняття, відображення у бухобліку, а також зберігання первинних документів визначено у Положенні № 88. Однак цей документ не містить жодних вимог щодо складання розпорядчого документа про організацію бухобліку. У ньому сказано, що керівник установи має забезпечити фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів (п. 2.13 Положення № 88). Саме для забезпечення фіксування фактів здійснення господарських операцій керівник установи, за власною ініціативою, видає розпорядчий документ про організацію бухобліку та вносить зміни до нього.

Тож, ураховуючи те, що нормативно-правові акти щодо ведення бухобліку встановлюють різні вимоги до змісту та погодження облікової політики і положення про організацію бухобліку, доцільно затвердити їх різними розпорядчими документами.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація РРО

РРО – це сфера, в якій час від часу відбуваються зміни. І вони постійні. Процедура реєстрації звичайних РРО спростилася за останні роки. Про реєстрацію РРО – тема даної консультації.
6846

Списання ліків у бюджетній установі

Прочитайте, що робити з лікарськими засобами після того, як спливе термін їх придатності та як правильно списати протерміновані ліки.
13148

Основні засоби 2024

Основні засоби це матеріальні активи, без яких жодна установа, держорган, ОМС функціонувати не зможе. Та не усі матеріальні активи є основними засобами. Розглянемо детальніше, що таке основні засоби установи та які вони бувають у 2024 році.
170863