Облікова політика та положення про бухоблік: чи можна затвердити одним документом

973

Запитання

В установи виникла необхідність затвердити положення про організацію бухобліку. Можна це оформити як внесення змін до наказу про облікову політику? Чи потрібно видавати окремий розпорядчий документ?

Відповідь

Бюджетні установи ведуть бухоблік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі (далі — НП(с)БОДС) та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Мінфіном (абз. 2 ч. 2 ст. 56 Бюджетного кодексу України).

Бюджетні установи визначають облікову політику в розпорядчому документі (п. 4 р. І Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 125 «Зміни облікових оцінок та виправлення помилок», затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2010 № 1629; НП(с)БОДС 125).

Коли визначаєте облікову політику і складаєте відповідний розпорядчий документ, застосовуйте Методрекомендації № 11. Облікову політику визначайте самостійно на основі НП(с)БОДС та інших нормативно-правових актів з бухобліку в державному секторі. Розроблену облікову політику погодьте з головним розпорядником або установою вищого рівня. Якщо ваша установа і є головним розпорядником, затверджуйте облікову політику розпорядчим документом керівника, без погоджень.

Суб’єкти державного сектору нижчого рівня передають розпорядчий документ про облікову політику на погодження за відомчою підпорядкованістю суб’єктам державного сектору вищого рівня.

Для суб’єктів державного сектору, що мають подвійну підпорядкованість, погодження здійснює суб’єкт державного сектору вищого рівня, який затверджує кошторис (п. 2 розд. 1 Методрекомендацій № 11).

Коли складаєте та оформлюєте розпорядчий документ про облікову політику, використовуйте приклад наказу, наведений у додатку 3 до Методрекомендацій № 11.

Також урахуйте, що НП(с)БОДС 125 обмежує перелік випадків, коли можна вносити зміни до облікової політики.

На відміну від облікової політики, правила організації бухобліку та розпорядчого документа, яким вони затверджуються, не регламентовані НП(с)БОДС, а лише згадуються у Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Так, якщо відсутні затверджені типові форми для оформлення окремих господарських операцій із запасами, установа може самостійно розробити і затвердити у розпорядчому документі про організацію бухобліку відповідні форми необхідних первинних документів. Зауважте, що такі форми первинних документів повинні містити всі обов’язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону про бухоблік.

Детальніше порядок створення, прийняття, відображення у бухобліку, а також зберігання первинних документів визначено у Положенні № 88. Однак цей документ не містить жодних вимог щодо складання розпорядчого документа про організацію бухобліку. У ньому сказано, що керівник установи має забезпечити фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів (п. 2.13 Положення № 88). Саме для забезпечення фіксування фактів здійснення господарських операцій керівник установи, за власною ініціативою, видає розпорядчий документ про організацію бухобліку та вносить зміни до нього.

Тож, ураховуючи те, що нормативно-правові акти щодо ведення бухобліку встановлюють різні вимоги до змісту та погодження облікової політики і положення про організацію бухобліку, доцільно затвердити їх різними розпорядчими документами.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Видаткова накладна – бланк | зразок

Видаткова накладна – це первинний документ, який дає змогу обліковувати рух матеріальних цінностей, тож використовують бланк чи не всі установи. І хоча бухгалтери мають з нею справу мало не щодня, запитань щодо заповнення багато. Відповімо на найбільш поширені та дамо зразок.
118780

Акт приймання-передачі – бланк | зразок

✔️ Акт приймання-передачі основних засобів, майна, робіт, послуг має не одну форму. ✔️ Коли та яку застосовувати 2024 року, а також їх бланки та зразки – у статті.
299223

Міжбюджетні трансферти – облік

Як правильно відобразити в обліку ОТГ міжбюджетні трансферти, як задокументувати операції з їхньої передачі та які субрахунки використовувати - експертний досвід.
9698

Переоцінка основних засобів: проводки

В балансі бюджетної установи усі активи, у т. ч. основні засоби, визнають за вартістю придбання, яка з часом змінюється. І тоді потрібна переоцінка основних засобів.
17811