Чи можна звільнити сумісника після закінчення сезонних робіт

450
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Працівниця працює в територіальному центрі соціального обслуговування за основним місцем роботи. Два місяці тому вона влаштувалася в санаторно-курортний заклад на умовах сумісництва, де її ознайомили з наказом про прийняття на роботу за сумісництвом. Зараз керівник санаторно-курортного закладу наполягає на тому, щоб працівницю звільнити як сезонного працівника, оскільки строк її роботи за два тижні закінчиться. Чи можна звільнити таку працівницю як сезонного працівника, якщо в наказі про прийняття на роботу зазначено, що її зараховано за сумісництвом?

Відповідь

Ні, не можна. Пояснимо чому.


Якщо працівник виконує, крім своєї основної, іншу регулярно оплачувану роботу на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина за наймом, вважають, що працівник працює за сумісництвом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.1993 № 43; далі — Положення № 43).

Щоб виконувати роботу за сумісництвом, працівник укладає з роботодавцем трудовий договір незалежно від виду сумісництва, навіть при роботі у того самого роботодавця (п. 1 Положення № 43). Коли на роботу оформляють сумісника, він обов’язково подає заяву, а також інші документи, необхідні для того, щоб його оформити. Після того як працівник напише заяву та надасть усі необхідні документи, роботодавець готує наказ (розпорядження) про прийняття на роботу і зазначає, що працівник виконує роботу на умовах сумісництва.

Що стосується організації роботи сезонних працівників, то це питання врегульовує Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 № 310-IX. Указ зазначає, що сезонними вважають роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконують не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Осіб, яких приймають на сезонні роботи, необхідно попереджати про це тоді, коли з ними укладають трудовий договір. Трудовий договір на сезонні роботи можна укладати на строк, який не перевищує тривалості сезону. У наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу треба зазначити, що такого працівника приймають на сезонну роботу.

Чи можна звільнити сумісника після закінчення сезонних робіт
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
ПІДКАЖЕМО ➤ коли не можна утримати наперед виплачені відпускні ➤ у яких ситуаціях установа може звернутися до суду

Роботи, пов’язані з санаторно-курортним обслуговуванням хворих і відпочиваючих у санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку, відповідно до Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженого постановою КМУ від 28.03.1997 № 278, належать до сезонних робіт. Однак у ситуації, наведеній у запитанні, працівницю приймали на роботу на умовах сумісництва, тому правових підстав її звільнити як сезонного працівника немає.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Вебінарний марафон до Дня бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Копія наказу про звільнення – зразок

Замість трудової книжки закон передбачає інший обов’язковий документ, який треба видати під час звільнення – копія наказу про звільнення.
67049

Скорочення працівників

Алгоритм скорочення працівників під час карантину й не тільки розглянемо у даній консультації.
9064

Звільнення працівників у воєнний час – зразки документів

Запровадження воєнного стану та збройна агресія призвели до збільшення частоти звільнення працівників у бюджетних установах з причин їх смерті, тривалої відсутності чи через знищення майна установ. Розглянемо детально ці процедури звільнення та які документи потрібно видати при цьому.
44001

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
232332

Розрахунок при звільненні – приклади

Розрахунок при звільненні: ► компенсація відпусток ►вихідна допомога ►оподаткування розрахунку ►аліменти у виплаті розрахункових при звільненні ► приклади на 2023 та 2024 роки
124815