Коли звільняти строковика, якщо основний працівник виходить із відпустки до трьох років у понеділок

4222

Запитання

Я працюю бухгалтером на декретному місці. Основний бухгалтер має вийти з декрету 9 жовтня, це вихідний. Тому вона виходить 11 жовтня. Коли мені звільнятися — у п’ятницю 8 жовтня, чи в понеділок 11 жовтня?

Відповідь

Якщо бухгалтера прийняли на роботу за строковим трудовим договором на період відпустки до трьох років до дня фактичного виходу основного працівника на роботу, оптимально строковика звільнити у неділю, а копію наказу про звільнення і розрахунок видати напередодні вихідних — у п’ятницю.

Трудовий договір може бути:

  • безстроковим, що укладають на невизначений строк;
  • на визначений строк, що встановили за погодженням сторін;
  • таким, що укладають на час виконання певної роботи.

Скоротили строк попередження про звільнення — виплатіть вихідну допомогу

Нагадаємо норму статті 23 Кодексу законів про працю України (КЗпП):

Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Строки, в які виникають і припиняють трудові права та обов’язки, обчислюють роками, місяцями, тижнями і днями.

Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважають найближчий робочий день (ч. 1,5 ст. 241-1 КЗпП).

Дата звільнення залежить від того, як в наказі про прийняття на роботу сформулювали закінчення строку трудового договору. Якщо його визначили конкретною датою — «по 08.10.2021», цим днем і звільняйте бухгалтера на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП. Якщо в наказі зазначили «до дня фактичного виходу основного працівника на роботу», то оптимально, якщо роботодавець у п’ятницю:

  • підготує наказ про звільнення 10 жовтня;
  • ознайомить працівника з наказом про звільнення;
  • проведе з ним розрахунок;
  • видасть йому копію наказу про звільнення;
  • видасть працівнику трудову книжку із записом про звільнення або на його вимогу внесе запис про звільнення до трудової книжки, що зберігає працівник.

Чому так? Тому що є ризики.

Новий обов’язковий документ видавайте всім, кого звільняєте

Якщо в наказі про прийняття зазначили «до дня фактичного виходу на роботу основного працівника…», роботодавець звільнить працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору в п’ятницю. Наприклад, у суботу колишній працівник захворіє. Роботодавець не оплатить йому лікарняний, оскільки страховий випадок настав після звільнення. Колишній працівник може оскаржити звільнення у суді.

Звільнити працівника у понеділок, як найближчий робочий день після вихідного, — теж не найкраще рішення. Якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинити, дію цього договору вважають продовженою на невизначений строк (ст. 39-1 КЗпП).

Щоб строковий договір не перетворився на безстроковий, роботодавець може у п’ятницю 8 жовтня видати наказ про звільнення строковика у понеділок 11 жовтня. Проте навряд чи роботодавцеві потрібно, щоб у понеділок на одній посаді працювали два бухгалтери.

Якщо строковий трудовий договір закінчується у вихідний, дату звільнення не змінюють, а повний розрахунок і трудову книжку видають працівникові в останній робочий день (лист Мінсоцполітики від 05.01.2018 № 9/0/22-18/134).

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14160

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9836

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12975