Коли звільняти строковика, якщо основний працівник виходить із відпустки до трьох років у понеділок

3243

Запитання

Я працюю бухгалтером на декретному місці. Основний бухгалтер має вийти з декрету 9 жовтня, це вихідний. Тому вона виходить 11 жовтня. Коли мені звільнятися — у п’ятницю 8 жовтня, чи в понеділок 11 жовтня?

Відповідь

Якщо бухгалтера прийняли на роботу за строковим трудовим договором на період відпустки до трьох років до дня фактичного виходу основного працівника на роботу, оптимально строковика звільнити у неділю, а копію наказу про звільнення і розрахунок видати напередодні вихідних — у п’ятницю.

Трудовий договір може бути:

  • безстроковим, що укладають на невизначений строк;
  • на визначений строк, що встановили за погодженням сторін;
  • таким, що укладають на час виконання певної роботи.

Скоротили строк попередження про звільнення — виплатіть вихідну допомогу

Нагадаємо норму статті 23 Кодексу законів про працю України (КЗпП):

Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Строки, в які виникають і припиняють трудові права та обов’язки, обчислюють роками, місяцями, тижнями і днями.

Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважають найближчий робочий день (ч. 1,5 ст. 241-1 КЗпП).

Дата звільнення залежить від того, як в наказі про прийняття на роботу сформулювали закінчення строку трудового договору. Якщо його визначили конкретною датою — «по 08.10.2021», цим днем і звільняйте бухгалтера на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП. Якщо в наказі зазначили «до дня фактичного виходу основного працівника на роботу», то оптимально, якщо роботодавець у п’ятницю:

  • підготує наказ про звільнення 10 жовтня;
  • ознайомить працівника з наказом про звільнення;
  • проведе з ним розрахунок;
  • видасть йому копію наказу про звільнення;
  • видасть працівнику трудову книжку із записом про звільнення або на його вимогу внесе запис про звільнення до трудової книжки, що зберігає працівник.

Чому так? Тому що є ризики.

Новий обов’язковий документ видавайте всім, кого звільняєте

Якщо в наказі про прийняття зазначили «до дня фактичного виходу на роботу основного працівника…», роботодавець звільнить працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору в п’ятницю. Наприклад, у суботу колишній працівник захворіє. Роботодавець не оплатить йому лікарняний, оскільки страховий випадок настав після звільнення. Колишній працівник може оскаржити звільнення у суді.

Звільнити працівника у понеділок, як найближчий робочий день після вихідного, — теж не найкраще рішення. Якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинити, дію цього договору вважають продовженою на невизначений строк (ст. 39-1 КЗпП).

Щоб строковий договір не перетворився на безстроковий, роботодавець може у п’ятницю 8 жовтня видати наказ про звільнення строковика у понеділок 11 жовтня. Проте навряд чи роботодавцеві потрібно, щоб у понеділок на одній посаді працювали два бухгалтери.

Якщо строковий трудовий договір закінчується у вихідний, дату звільнення не змінюють, а повний розрахунок і трудову книжку видають працівникові в останній робочий день (лист Мінсоцполітики від 05.01.2018 № 9/0/22-18/134).

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
151260

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи – типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
14355