Простій і лікарняний — роз’яснює ПФУ
Пенсійний фонд України роз’яснив, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається як повна або часткова компенсація втрати заробітної плати у разі настання страхового випадку, адже заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану роботу.
При цьому оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової заробітної плати у складі оплати за невідпрацьований час. Тобто при оголошенні простою не з вини працівника роботодавець зобов’язаний оплачувати людині заробітну плату з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) за період знаходження працівника в простої.
Слід враховувати те, що тимчасова непрацездатність людини відповідно до медичного висновку – це непрацездатність внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування, реабілітації, інших заходів медичного характеру та триває до відновлення працездатності або до закінчення причин, які унеможливлюють виконання роботи. А оскільки під час простою відбувається зупинення роботи, у працівника у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом простою, стан тимчасової непрацездатності не настає.
Крім того, у разі настання страхового випадку в період перебування працівника у простої, втрати заробітної плати не відбувається, тому здійснювати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності як компенсацію втраченого заробітку немає підстав.
Враховуючи позицію Пенсійного фонду України оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у період простою теж неможлива, оскільки в період простою стан тимчасової непрацездатності не настає. В період простою не з вини працівника бухгалтер ігнорує листок непрацездатності, який оформлено на такого працівника, та не нараховує:
- оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності;
- допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Водночас Пенсійний фонд України акцентує увагу, що у разі необхідності виходу працівника на роботу під час простою установи згідно з графіком роботи та настання у цей день (перший робочий день після простою) тимчасової непрацездатності, внаслідок якої працівник втрачає за ці дні заробітну плату, допомога по тимчасовій непрацездатності має оплачуватися працівнику на загальних підставах.