Форма 10-ПОІ - звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів
- Хто складає Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів
- Як порахувати кількість працівників у Звіті 10-ПОІ
- Звіт про виконання нормативу з працевлаштування інвалідів - термін подачі
- Нова форма Звіту 10-ПОІ
- Відповідальність за неподання
- Як заповнити звіт Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів 10-ПОІ
Хто складає Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів
Складання Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів до 2023 року регулював Закон «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875 (далі — Закон № 875). Він визначає (ч. 1 ст. 19) норматив для роботодавців щодо забезпечення робочими місцями осіб з інвалідністю:
Хто подає Звіт та норма з працевлаштування осіб з інвалідністю | |
Середньооблікова чисельність штатних працівників | Норматив про працевлаштуванню |
8-25 | 1 місце |
≥ 25 | 4% |
Але з 2023 року все змінилося – пишуть експерти журналу «Головбух БЮДЖЕТ»:
- З частини третьої статті 18 Закону № 875 вилучили норму, яка приписувала звітувати до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСС інвалідів) про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПОІ. Тепер роботодавці не будуть власноруч обчислювати норматив і нараховувати собі штрафи за його недотримання.
- Статтю 19 Закону № 875 виклали у новій редакції, автоматизувавши цей процес. Тепер ПФУ надає ФСС інвалідів інформацію про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю та про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю. Саме ця інформація необхідна, щоб обчислювати кількість робочих місць для працевлаштування таких осіб згідно з нормативом. Реєструватися у ФСС інвалідів також не потрібно.
Як порахувати кількість працівників у Звіті 10-ПОІ
Визначальною для подачі звіту є саме кількість працівників. Як її рахувати — пояснює Інструкція від Держкомстату від 28.09.2005 № 286 (далі – Інструкція № 286). Цю цифру має містити також Звіт з праці за формою № 1ПВ, тож можна взяти її звідти.
Швидко порахувати СКШП допоможуть калькулятори:
Зважайте, що тепер треба окремо рахувати СКШП за статтю, віком та місцем проживання (п. 6, 7 Інструкції № 591).
Звіт про виконання нормативу з працевлаштування інвалідів - термін подачі
Термін подання Звіту незмінний — не пізніше ніж 1 березня року, наступного за звітним, тобто за 2021 рік треба відзвітувати до 1 березня 2022 року. Тож саме час братися до роботи.
З 2023 року подання звіту припинено.
Форма Звіту 10-ПОІ - правила заповнення
Заповніть усі порожні рядки й графи. Якщо немає даних, проставляйте прочерк
Куди подавати Звіт № 10-ПОІ
З 2023 року звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю автоматизовано: ПФУ самостійно передає дані про працевлаштування та зайнятість інвалідів.
Відповідальність за неподання Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів
За неподання передбачена адміністративна відповідальність — від 170 до 340 грн. Штраф може бути застосований тільки протягом трьох місяців (ст. 38 КЗпАП). Протокол мають складати представники Держпраці.
Якщо було порушено норматив і не сплачено штраф (адміністративно-господарську санкцію), доведеться все одно подати Звіт та вказати в ньому цей штраф самостійно. Всім, окрім бюджетних установ і неприбуткових організацій, які цей штраф не платять.
При невчасній сплаті включається ще й пеня у розмірі 120% ставки НБУ (п. 3.4 і п. 3.6 Порядку з наказу Мінсоцполітики від 15.05.2007 № 223). Штраф розраховується на основі середньорічної зарплати штатного працівника.
Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів форма 10-ПОІ - бланк, зразок
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Праця та зарплата"