Відпустка за власний рахунок: яка тривалість

UA RU

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачає два види відпустки без збереження заробітної плати, а саме ті, що надають:

  • працівнику обов’язково;
  • якщо роботодавець та працівник досягли згоди.

Зокрема, відпустку без збереження заробітної плати до 30 к. дн. за бажанням працівника обов’язково надавайте щорічно:

  • пенсіонерам за віком;
  • інвалідам III групи (п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин працівникові можете надати, якщо роботодавець та працівник досягли згоди. Така відпустка має тривати не більше 15 к. дн. на рік (ст. 26 Закону про відпустки).

Працівник у заяві про надання відпустки має зазначити сімейні обставини чи інші причини, що спричинили потребу в такій відпустці. Перелік таких причин законодавство не встановило, оскільки їх важливість залежить від конкретних обставин, які можуть або склалися в житті працівника. Вирішує, чи надати таку відпустку, роботодавець.

Якщо роботодавець надає працівнику відпустку без збереження заробітної плати, він має оформити наказ/розпорядження, у якому вказати підставу для відпустки та її тривалість.

Якщо працівник має право на відпустку без збереження заробітної плати за декількома підставами, він може скористатися такою відпусткою одразу як використає попередню.

Відпустки без збереження заробітної плати, які працівник не використав протягом поточного року, на наступний не переносьте.

Якщо у вас працює пенсіонер, за його бажанням обов’язково маєте надати йому відпустку без збереження заробітної плати до 30 к. дн. Додатково можете надати йому відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін не більше 15 к. дн. на рік.

Джерело: Лист Мінсоцполітики «Про надання роз’яснення» від 25.06.2019 № 739/0/204-19

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
421966

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29020

Відпустка педагогам 2025: як розрахувати і надати

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
21467

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами 2025

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належить до соціальних відпусток. Її надають працівниці, яка є вагітною або народила/усиновила немовля. Що має зробити вагітна працівниця аби отримати відпустку, як перенести початок відпустки, як її продовжити, оплатити, які дії має зробити роботодавець, а які працівниця розглянемо детальніше у публікації.
13743

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді