Мінсоцполітики роз’яснило, чи можна включити грошову винагороду працівника, яку він отримав за роботу у виборчій комісії в період, коли був увільнений від основної роботи, до середнього заробітку для розрахунку лікарняних.
Працівник має право, зокрема, на лікарняні виплати та декретні, якщо страховий випадок настав у період роботи (ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).
Зокрема, право на таке матеріальне забезпечення має працівник, якого увільняли на період роботи у виборчій комісії та який у подальшому захворів і подав лікарняний, коли повернувся на роботу.
Таке матеріальне забезпечення призначайте, обчислюйте та виплачуйте за основним місцем роботи працівника та за сумісництвом відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Аби обчислити розмір матеріального забезпечення, помножте середньоденний заробіток, до якого застосували відповідний відсоток страхового стажу, на кількість днів лікарняного, які маєте оплатити (п. 2 Порядку № 1266).
Середньоденний заробіток обчислите, якщо поділите зарплату, яку нарахували за відповідний розрахунковий період, на календарні дні такого періоду. Із загальної кількості таких днів виключіть ті, які працівник не відпрацював з поважних причин, а саме період:
- тимчасової непрацездатності;
- відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного чи шестирічного віку;
- відпустки без збереження заробітної плати (п. 3 Порядку № 1266).
На дні розрахункового періоду маєте поділити зарплату працівника, яку нарахували за цей період. Із цієї зарплати маєте попередньо сплатити ЄСВ та відобразити її у звіті про нарахування заробітної плати, що подається до ДФС (п. 32 Порядку № 1266).
До зарплати, з якої обчислюєте середньоденний заробіток та оплачуєте лікарняний, не включається винагорода за цивільно-правовим договором за роботу у виборчій комісії.
Мінсоцполітики наголошує, що в такому випадку із розрахункового періоду маєте виключити і період, на який працівника увільняли від роботи, коли він був членом виборчої комісії на платній основі, як час, який працівник не відпрацював з поважної причини.
Джерело: лист Мінсоцполітики «Щодо розрахунку лікарняних» від 11.06.2019 № 311/0/247-19