Державна служба України з питань праці назвала порядок дій роботодавця в випадку скорочення штату – запланованого вивільнення працівників. Інформація має подаватися в центр зайнятості, лише якщо звільнення на підставі скорочення є масовим.
Закон України «Про зайнятість населення» встановлює норми масового вивільненням з ініціативи роботодавця. Нормативи не стосуються випадку ліквідації юридичної особи. Звільнення має бути є одноразовим або протягом:
- одного місяця – вивільнення 10 і більше працівників на підприємстві, в установі та організації з чисельністю від 20 до 100 працівників
- одного місяця – вивільнення 10 і більше відсотків працівників на підприємстві, в установі та організації з чисельністю від 101 до 300 працівників;
- трьох місяців – вивільнення 20 і більше відсотків працівників на підприємстві, в установі та організації незалежно від чисельності працівників.
Експерт порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» нагадує, що під час воєнного стану роботодавцям навіть дозволене звільнення під час лікарняного або відпустки. Датою звільнення буде або перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, або перший робочий день після закінчення відпустки.
В цьому випадку забороняється звільнення жінок, які перебувають у відпустці у зв’язку вагітністю та пологами або відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Також на період війни не працює стаття 43 КзпП, яка регулює розірвання трудового договору за попередньою згодою профспілки.