Верховний Суд пояснив, як змінити строк дії договору оренди державного та комунального майна

Верховний Суд України опублікував коментар до свого рішення у справі про подовження договору оренди між ФОП та комунальним некомерційним підприємством.

договір оренди комунального майна

Оренда майна під час війни

Суд зазначив, що відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного чи комунального майна регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 13.04.2022 № 157-IX (далі — Закон № 157). Закон передбачає заборону збільшувати строк дії договору оренди державного та комунального майна, але є й виняток із цієї заборони. Щоб застосувати виняток із заборони, слід дотримати чотири умови.

Строк договору оренди не може становити менше п’яти років, крім випадків, що визначає Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483 (далі — Порядок).

Якщо договір уклали на строк, менший за 5 років, керуються пунктом 125 Порядку № 483:

«Не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку його дії, крім випадків, коли договір уклали на строк, що становить менш як п’ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із мінімальним строком». 

А виняток із заборони застосовують, якщо:

  • договір уклали менше ніж п’ять років;
  • договір з моменту укладення не продовжували;
  • заява орендаря стосується збільшення строку оренди мінімального, що його визначає Закон № 157;
  • право власності на об’єкт оренди зареєстроване за державою у держреєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або завершення строку, на який уклали договір.

Порядок внесення змін до договору оренди

  1. Договір оренди викладають у новій редакції за формою примірного договору оренди.
  2. Перебіг строку оренди визначають ретроактивно з дати, коли підписали акт приймання-передачі майна за договором, до якого вносять зміни шляхом викладення його в новій редакції. Тобто строк зміненого договору має дорівнювати мінімальному п’ятирічному строку з моменту підписання відповідного акта.
  3. Нова редакція договору оренди державного або комунального майна підлягає нотаріальному посвідченню і держреєстрації у випадках, що передбачає законодавство.

Нагадаємо, що для здачі в оренду державного або комунального майна орендодавець формує два переліки:

  • першого типу — Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні;
  • другого типу — Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону.

Такі рішення можуть скасувати:

  • Кабінет міністрів — якщо мова про державне майно;
  • представницький орган місцевого самоврядування — якщо йдеться про комунальне майно.

За інформацією Верховного суду

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Адвент-календар: розваги, привітання, подарунки

Любі колеги, щоб наповнитися святковим настроєм, заходьте в адвент‑календар та отримайте подарунки від редакції журналу «Головбух Бюджет»! Щодня відкривайте підсвічену комірку з поточною датою, просто натиснувши на неї.
2945

Заява-розрахунок на виплату лікарняних: зразок

У статті актуальний бланк і зразок заяви-розрахунку на отримання лікарняних від ПФУ. Скористайтеся алгоритмом заповнення, щоб подати заяву-розрахунок лікарняних без помилок.
111564

Форма 1-ОПП: заповнення та подання

Щоб зареєструватись у відповідному органі ДПС як платники податку, бюджетні установи зобов’язані подати контролюючому органу заяву – форма 1-ОПП. Розглянемо, що це за форма, коли її слід подавати і як заповнювати.
65164

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок
165906

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді