Суд зазначив, що відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного чи комунального майна регулює Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 13.04.2022 № 157-IX (далі — Закон № 157). Закон передбачає заборону збільшувати строк дії договору оренди державного та комунального майна, але є й виняток із цієї заборони. Щоб застосувати виняток із заборони, слід дотримати чотири умови.
Строк договору оренди не може становити менше п’яти років, крім випадків, що визначає Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483 (далі — Порядок).
Якщо договір уклали на строк, менший за 5 років, керуються пунктом 125 Порядку № 483:
«Не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку його дії, крім випадків, коли договір уклали на строк, що становить менш як п’ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із мінімальним строком».
А виняток із заборони застосовують, якщо:
- договір уклали менше ніж п’ять років;
- договір з моменту укладення не продовжували;
- заява орендаря стосується збільшення строку оренди мінімального, що його визначає Закон № 157;
- право власності на об’єкт оренди зареєстроване за державою у держреєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або завершення строку, на який уклали договір.
Порядок внесення змін до договору оренди
- Договір оренди викладають у новій редакції за формою примірного договору оренди.
- Перебіг строку оренди визначають ретроактивно з дати, коли підписали акт приймання-передачі майна за договором, до якого вносять зміни шляхом викладення його в новій редакції. Тобто строк зміненого договору має дорівнювати мінімальному п’ятирічному строку з моменту підписання відповідного акта.
- Нова редакція договору оренди державного або комунального майна підлягає нотаріальному посвідченню і держреєстрації у випадках, що передбачає законодавство.
Нагадаємо, що для здачі в оренду державного або комунального майна орендодавець формує два переліки:
- першого типу — Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні;
- другого типу — Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону.
Такі рішення можуть скасувати:
- Кабінет міністрів — якщо мова про державне майно;
- представницький орган місцевого самоврядування — якщо йдеться про комунальне майно.
За інформацією Верховного суду
Керівник не дозволяє передплачувати бухгалтерське видання? Ознайомте його з цією статтею й актом ревізії, щоб він переконався, що відповідає за помилки в бухобліку