Відпустка по догляду за дитиною може надаватися батькам одночасно – проєкт закону

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9018, яким пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю та до Закону «Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996 р.

відпустка по догляду за дитиною

ВИМОГИ ДО ГРАФІКУ ВІДПУСТОК НА 2023 РІК

Автори законопроєкту пояснюють свою ініціативу намаганням привести трудове законодавство та норми про соціальні відпустки до стандартів ЄС.

Зокрема в законі пропонується чітко визначити поняття одинокий батько та одинока мати. В чинному законодавстві не має чіткого визначення одинокого батька, тому доводиться керуватися рішенням Верховного Суду, який застосовує аналогію визначення одинокої матері.

Які зміни та визначення пропонуються в законопроєкті 9018

  1. Одинокою матір’ю є – мати дитини, у актовому записі та/або свідоцтві про народження якої відомості про чоловіка як батька внесені в установленому порядку за її вказівкою; мати дитини, батько якої помер, відповідно до рішення суду позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім або оголошений померлим, якщо ця дитина не була усиновлена іншим чоловіком;
  2. Одиноким батьком є – батько дитини, матір якої померла, відповідно до рішення суду позбавлена батьківських прав, визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, якщо ця дитина не була усиновлена іншою жінкою.
  3. За бажанням матері, батька дитини буде надаватися відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Така відпустка може бути використана батьками одночасно, при цьому з загального трирічного строку, тривалість одночасного перебування у відпустці обох батьків не може бути більшою 4 місяців.
  4. Батьки дитини повинні повідомити власника або уповноважений ним орган про початок та дострокове припинення такої відпустки не пізніше як за 14  календарних днів до дня її початку чи дострокового припинення.
  5. Пропонується додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надавати матері та батьку.
  6. Пропонується надавати відпустку без збереження заробітної плати за бажанням працівника надавати в обов’язковому порядку матері, батьку або іншим особам в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною восьмирічного віку (в чинному законодавстві – шестирічного віку).

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373934

Приклад відпустки за власний рахунок у Додатку Д1 Податкового розрахунку

У роботодавців може виникати чимало нетипових робочих ситуацій: неявка працівників на роботу, мобілізація, простій, відпустка «за свій рахунок» та призупинення дії трудових договорів. Як у таких випадках правильно заповнити зарплатну звітність.
111035

Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
9576

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді