Чи оподатковувати дохід ФОП з окупованої території
Пошук по Класифікатору професій
Фізичних осіб підприємців контролюючі органи беруть на облік за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором. При цьому, податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ПК).
Юридичним особам, ФОП та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, згідно з пунктом 2 статті 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII дозволено проводити господарську діяльність виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України
Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.
Водночас, Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених ПК.
Такі висновки містить консультація у категорії 103.02 ЗІР.
Тобто ФОП з окупованої території взагалі не може отримувати дохід, адже будь-який договір щодо здійснення господарської діяльності є нікчемним.