Коли бюджетне фінансування буде об’єктом оподаткування ПДВ
Податківці в індивідуальній податковій консультації від 27.07.2023 № 2145/ІПК/99-00-21-03-02-06 роз’яснили, що для цілей оподаткування ПДВ безпосередньо бюджетне фінансування (грошові кошти), яке отримує платник за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», не є об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПК розташоване на митній території України.
Водночас таке фінансування може розцінюватись як оплата вартості товарів/послуг при умові, що в рахунок отриманих бюджетних коштів платником буде поставлено або було поставлено товари/послуги. У такому разі операції з постачання вказаних товарів/послуг є об’єктом оподаткування ПДВ, а фінансування з бюджету витрат платника на їх постачання за своєю економічною сутністю є оплатою поставлених товарів/послуг, а тому за такими операціями платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи із бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 188.1 ПК.
Тобто, платник ПДВ, який є безпосереднім постачальником товарів/послуг, операції з постачання яких відповідно до пункту 185.1 ПК є об’єктом оподаткування ПДВ, за операціями з постачання таких товарів/послуг покупцю/отримувачу, незалежно від способу та механізму оплати таких поставлених товарів/послуг, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкові накладні у встановлені ПК терміни.
При цьому платник ПДВ самостійно, керуючись даними бухгалтерськими обліку та первинними документами, які складаються за здійсненими операціями, визначає:
- з якою метою отримано бюджетне фінансування;
- за рахунок яких коштів здійснюється оплата (компенсація) поставлених платником товарів/послуг.
Крім того ДПС зазначає, що до операцій з отримання бюджетного фінансування норми підпункту 196.1.6 пункту 196.1 ПК не застосовуються незалежно від того, на які цілі буде спрямоване таке бюджетне фінансування.
Норми підпункту 196.1.6 пункту 196.1 ПК стосуються операцій з виплат у грошовій формі, зокрема заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), субсидій, дотацій за рахунок бюджетів та, відповідно, не можуть застосовуватися до будь-яких інших операцій (у т. ч. операцій із отримання грошових коштів у вигляді бюджетного фінансування).
Тобто, операція з виплат у грошовій формі, зокрема заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), субсидій, дотацій за рахунок бюджетів не буде об’єктом оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 196.1.6 пункту 196.1 ПК у суб’єкта, який здійснює їх виплату, а не у особи, яка отримує такі кошти.
Нагадаємо, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ПК). Тож якщо є подібна ситуація, доцільно отримати ІПК з цього питання.