ПДВ і втрати в межах природного убутку

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Податківці роз’яснили про оподаткування ПДВ операцій зі списання втрат у межах норм природного убутку.

Первинні документи: що перевірять ревізори

ПДВ і втрати в межах природного убутку

З метою визначення податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПК при списанні втрат, що виникли у процесі переміщення, зберігання та реалізації товарів, платники ПДВ повинні керуватися чинним законодавством України.

Так, обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПК виникає у платника ПДВ у разі, якщо придбані товари/послуги та/або необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ.

Якщо платник списує втрати, що виникли у процесі переміщення, зберігання та реалізації товарів, такі товари не можуть бути використані в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ. При цьому, якщо під час придбання таких товарів суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то платник відповідно до пункту 198.5 ПК зобов’язане не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою виходячи із вартості придбання таких товарів.

Водночас, у разі списання втрат, що виникли у процесі переміщення, зберігання та реалізації товарів, у межах норм їх природного убутку, та, якщо під час їх придбання суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються (за умови, що вартість таких товарів включається до складу вартості іншої продукції (товарів), операції з постачання якої підлягають оподаткуванню ПДВ).

Із ІПК від 31.10.2024 № 5095/ІПК/24-13-04-02

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний рахунок 2025: переваги та недоліки

Перехід на Єдиний рахунок для сплати податків, зборів та ЄСВ — це добровільний крок. Однак зважте: якщо на нього перейти, то до кінця звітного року вже відмовитися буде не можна. Як працює ця дана система — у статті.
10206

Екологічний податок 2025: ставки і строки

Екологічний податок 2025 в Україні сплачують, зокрема, й бюджетні установи. Хто платники екологічного податку, які строки оплати й звітування — все це у даному огляді
41017

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
388039

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
41478

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску.
19904

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді