Робочий час працівників закладів дошкільної освіти з 1 січня 2025 року
Закон України від 06.07.2024 № 3788-ІХ «Про дошкільну освіту» (далі – Закон № 3788) набрав чинності 1 січня 2025 року.
Кабмін зобов’язаний до 07.07.2025 року, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом № 3788, забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із Законом № 3788.
📝Сім відповідей про доплату педагогам за сертифікацію
Тобто, попри те, що Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III (далі – Закон № 2628) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, нормативно правові акти, розроблені на його виконання, та інші, зокрема, які регулюють питання трудових відносин працівників, оплати праці, наповнюваності груп, штатних нормативів тощо, залишається чинними до приведення їх Кабміном та міністерствами у відповідність з вимогами Закону № 3788.
Нормальна тривалість робочого часу працівників за КЗпП не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Законодавство може встановлювати скорочену тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
Педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти оплачують працю за встановлену кількість годин педагогічної роботи на ставку (посадовий оклад) на тиждень.
Наразі чинними залишаються норми Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102), та наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557.
Порядок встановлення розмірів ставок зарплати та посадових окладів залежно від обсягу навчального навантаження або педагогічної роботи визначає п. 64 Інструкції № 102.
Отже, педагогічним працівникам закладів освіти виплачують зарплату з урахуванням обсягу педагогічного навантаження, присвоєння кваліфікаційних категорій (педагогічних звань), тарифних розрядів, підвищень, надбавок та доплат.
Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для здійснення ним освітнього процесу з вихованцями, а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором (ч. 1 ст 26 Закону № 3788).
У статті 26 Закону № 3788 визначена скорочена тривалість робочого часу на одну тарифну ставку:
- для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя – 35 годин на тиждень;
- для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників – 30 годин на тиждень.
При цьому з усього обсягу педагогічної роботи на тиждень виокремили обсяг педагогічного навантаження педагогічного працівника (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями), яке становить:
- для вихователя, інструктора з фізкультури – 25 годин на тиждень;
- музичного керівника – 24 години на тиждень;
- практичного психолога, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда – 20 годин на тиждень;
- керівника гуртка (студії, секції тощо), вчителя – 18 годин на тиждень.
Тобто, законодавство передбачає, що педагогічне навантаження педагогічного працівника (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями) – це складова частиною робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти.
Перелік і обсяг інших видів робіт педагогічної роботи педагогічних працівників можна встановлювати трудовими договорами та/або посадовими інструкціями.
Час початку і закінчення щоденної роботи встановлюйте залежно від режиму роботи закладу дошкільної освіти та затверджених в установленому порядку правил внутрішнього трудового розпорядку закладу.
Відповідно до Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України, затверджених наказом МОН від 20.12.93 № 455 (із змінами), у межах робочого дня педагогічні працівники закладу освіти повинні вести всі види навчальної, методичної та іншої роботи, передбаченої, зокрема, трудовим договором та/або посадовими інструкціями.
Педагогічним працівникам заборонено змінювати на свій розсуд розклад занять і графіки роботи, передоручати виконання трудових обов’язків. Усі питання, пов’язані із застосуванням правил внутрішнього розпорядку, розв’язує керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень.
Правила внутрішнього трудового розпорядку вивішують у закладі освіти на видному місці.
Типову форму табелю обліку використання робочого часу визначає наказ Держстату від 05.12.2008 № 489. Форма носить рекомендаційний характер і складається із мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. За необхідності форму можна доповнювати іншими показниками, необхідними для обліку.
У зв'язку із новими нормами Закону № 3788 щодо робочого часу педагогічних працівників на ставку і зміни педагогічного навантаження, будуть внесені зміни до Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених наказом МОН від 04.11.2010 № 1055.
До внесення змін до Типових штатних нормативів МОН рекомендує керуватися розрахунком кількості штатних одиниць у закладах дошкільної освіти компенсуючого та комбінованого типів, зазначеним у листі МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 18.02.2011 № 1/9-114, № 02-8/100 «Про застосування Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів».
Наразі застосовуйте схеми посадових окладів, визначені наказом МОН від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі – наказ № 557) та постановою КМУ від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
Постанова КМУ від 11.01.2018 № 22 передбачає встановлення підвищення посадового окладу усім педагогічним працівникам закладів освіти, у тому числі й дошкільної освіти, на 10%.
Розміри та умови встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічним працівникам закладів освіти, надбавок і доплат за окремі види педагогічної діяльності визначені постановами КМУ від 31.01.2001 № 78, від 23.03.2011 № 373, від 28.12.2021 № 1391 та ін.).
До повноважень органів місцевого самоврядування належить, зокрема, управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; сприяння діяльності дошкільних та позашкільних закладів освіти тощо (до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Відповідно до наказу № 557 працівникам закладів можна встановлювати надбавки у розмірі до 50% посадового окладу (ставки заробітної плати) за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання) та за складність, напруженість у роботі. Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50% посадового окладу (ставки заробітної плати).
Надбавку за престижність педагогічної праці встановлюють педагогічним працівникам в розмірі від 5% до 30% посадового окладу (постанова КМУ від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування»).
Розмір надбавки встановлює керівник закладу в межах фонду оплати праці.
Щоб збільшити розмір зарплати працівників закладів дошкільної освіти ОМС можуть встановлювати педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти надбавку за престижність педагогічної праці у максимальному розмірі, а також надбавки за виконання особливо важливої роботи та за складність, напруженість у роботі відповідно та на умовах, визначених у наказі № 557.
Закон № 3788 встановлює, що засновники державних і комунальних закладів дошкільної освіти мають право встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, визначений КМУ, а також мають право встановлювати для працівників додаткові винагороди та допомоги, крім передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері освіти.
Засновник закладу дошкільної освіти та/або заклад дошкільної освіти має право встановлювати додаткові види та розміри надбавок, доплат, винагород, допомоги тощо за рахунок власних надходжень такого закладу.