Як подати корегуючу заявку-розрахунок на зменшення суми лікарняних

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Фінансування листків непрацездатності страхувальникам здійснюється ПФУ на підставі заяв-розрахунків, що містять інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат

Як подати корегуючу заявку-розрахунок на зменшення суми лікарняних

📈 Чи індексувати зарплату в травні та червні 2025

ПФУ зазначає, у разі, якщо сума отриманих страхувальником страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, то:

  • невикористані страхові кошти повертаються протягом трьох робочих днів на окремий рахунок Пенсійного фонду України; та
  • до територіального органу Пенсійного фонду України обласного управління за місцем обліку страхувальника надсилається письмове пояснення причин повернення коштів (ч. 1 ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

ПФУ технічно реалізував можливість формування страхувальниками в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду корегуючих заяв-розрахунків. 

Отже, у випадку виявлення страхувальником помилки при розрахунку виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, яка призвела до завищення нарахованої суми лікарняних та отримання зайвих страхових коштів, страхувальнику потрібно:

  • сформувати корегуючу заяву-розрахунок за типом корегування «Корегування зменшення» до заяви-розрахунку, яка:
  • вже була профінансована; та
  • перебуває у статусі «Оплачено» (із зазначенням у відповідних полях правильної суми страхової виплати, що нарахована на підставі листка непрацездатності застрахованої особи).

Водночас до сформованої заяви-розрахунку необхідно:

  • додати скановану копію платіжного документа, яким підтверджується факт повернення зайво отриманих страхових коштів на рахунок ПФУ; та
  • вибрати причину розбіжності суми у відповідній графі онлайн-форми.

А тепер дивімося алгоритм, як подати корегуючу заяву-розрахунок

1. Зайдіть в особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ

вхід до особистого кабінету страхувальника

2. На панелі зліва оберіть розділ «Заява-розрахунок»

Розділ Заява-розрахунок

3. У вікні, що спливе, натисніть «Пошук» та з випадаючого списку скопіюйте номер заяви-розрахунку, яку потрібно відкорегувати

Заявка-розрахунок на зменшення суми лікарняних

4. Далі натисніть кнопку «Створити нову» та оберіть опцію «Корегуюча ЗР»

Корегуюча ЗР

5. У новому вікні введіть попередньо скопійований номер заяви-розрахунку, щодо якої необхідно зробити корегування та натисніть «Продовжити»

Корегування заяви

6. При формуванні корегуючої заяви-розрахунку оберіть необхідний тип корегування з переліку: «Корегування зменшення» або «Корегування збільшення», або «Корегування несумових параметрів». Натисніть «Продовжити»

Тип корегування заяви

7. Після цього у «Додатку про тимчасову непрацездатність» натисніть піктограму з олівцем

Як подати корегуючу заявку-розрахунок на зменшення суми лікарняних

8. У листку непрацездатності, який з’явиться на екрані, у полі «Сума (в гривнях з копійками) (всього)» введіть новий коректний запис (повну правильну суму, якщо обрано опцію «Корегування збільшення» або сторнуючий (від’ємний) запис із знаком «-», якщо обрано «Корегування зменшення»). Відповідні чисельні значення внесіть в поле «Сума (в гривнях з копійками) (у т.ч. за рахунок коштів Фонду)»

корегуюча заявка-розрахунок на зменшення суми лікарняних

Якщо обрано опцію «Корегування несумових параметрів», внесіть виправлену інформацію в поле, яке потребує корегування (наприклад, в реквізити лікарняного, дані про стаж, причину непрацездатності, прізвище тощо).

Важливо: до корегування зменшення має бути прикріплено скановану копію платіжного доручення, згідно з яким проведено повернення коштів.

9. Внесіть дані в поле «Причина розбіжності суми», обравши відповідний запис із випадаючого списку або введіть причину, яка не передбачена в автоматичному режимі, в поле «Причина розбіжності суми – інше». Натисніть «Продовжити»

Як внести дані в поле Причина розбіжності суми

10. Після внесення корегуючих даних, натисніть кнопку «Сформувати заяву–розрахунок»

 кнопка Сформувати заяву–розрахунок

11. Перевірте сформовану заяву-розрахунок та натисніть кнопку «Підписати та відправити в ПФУ»

Перевірка сформованої заяви-розрахунку

12. Корегуюча заява-розрахунок набуває статусу «В опрацюванні». Після її прийняття Фондом корегуюча заява-розрахунок набуває статусу «Прийнято»

Джерело: сторінка ПФУ у Facebook, офіційний сайт ПФУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86383

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102040

Електронний лікарняний: інструкції для бухгалтера

Виокремили найважливіше про електронний лікарняний для бухгалтерів. Про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних поговоримо у статті
45604

Лікарняні: нарахування та оплата

У статті — усе, що треба бухгалтеру для розрахунку та нарахування лікарняних: розрахунковий період та приклади обчислення суми лікарняних, граничні розміри, оподаткування та відображення лікарняних у звітності
448592

Заява-розрахунок на виплату лікарняних: зразок

У статті актуальний бланк і зразок заяви-розрахунку на отримання лікарняних від ПФУ. Скористайтеся алгоритмом заповнення, щоб подати заяву-розрахунок лікарняних без помилок.
121156

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді