Види пенсій—2025
Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?
Пенсія за віком
Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку — 60, 63 або 65 років. Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію в 60 років, збільшується на 12 місяців та в 2028 році становитиме 35 років.
Загальні умови призначення пенсії за віком визначені ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Право на пенсію за віком у 2025 році мають особи, яким виповнилося:
- 60 років — за наявності не менше 32 років страхового стажу;
- 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу;
- 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.
Заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ або особисто до будь-якого сервісного центру органів ПФУ незалежно від місця проживання, реєстрації чи перебування.
Основні документи, які необхідно подати:
- паспорт громадянина України (або ID-картка);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про навчання на денній формі, військовий квиток та ін.);
- довідку про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд по 30.06.2000 (за бажанням);
- реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк);
- фотографію для пенсійного посвідчення (2,5х3);
- свідоцтво про шлюб у разі зміни прізвища;
- документи, що підтверджують особливий статус заявника (посвідчення ветерана війни, Почесного донора, про наявність особливих заслуг перед Україною тощо), за наявності.
Пенсія за віком призначається за зверненням особи з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.
Якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж), пенсія за віком після досягнення 60 років за наявності необхідного страхового стажу призначається автоматично (без звернення особи).
Пенсії за віком до досягнення 60 років
Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах
Умови та норми, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулюються ч. 2 ст. 114 та Прикінцевими положеннями Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, після досягнення 50 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:
- чоловіки — за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- жінки — за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років залежно від дати народження.
За відсутності необхідного страхового стажу у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу роботи: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року — не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 1, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 5 років, для жінок не менше 3 років і 9 місяців), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):
- чоловікам — на 1 рік за кожний рік такої роботи;
- жінкам — на 1 рік 4 місяці за кожний рік такої роботи.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають також працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва за СПИСКОМ № 2, після досягнення 55 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:
- чоловіки за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки за наявності не менше 25 років страхового стажу, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років залежно від дати народження.
Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 2, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 6 років і 3 місяці, для жінок не менше 5 років), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 30 років, для жінок не менше 25 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):
- чоловікам — на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
- жінкам — на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
З переліком професій за Списком № 1 та № 2 можна ознайомитися за посиланням.
Однією з необхідних умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою КМУ від 01.08.1992 № 442. Атестація має проводитися не рідше одного разу на п’ять років. У разі порушення терміну проведення чергової атестації періоди роботи працівників, що перевищують 5-річний період, не зараховуються до пільгового стажу.
Увага: спеціальний стаж, отриманий до 21.08.1992, не потрібно підтверджувати документами про атестацію робочого місця.
Для призначення даного виду пенсії, окрім документів, що підтверджують особу та набутий страховий стаж, особа має надати документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці. У разі коли підприємства розміщуються на тимчасово окупованих територіях або в районах проведення бойових дій, право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб.
У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Якщо підприємство ліквідовано, періоди пільгової роботи підтверджуються відповідними комісіями, що створені при головних управліннях ПФУ.
У довідці мають бути вказані:
- періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
- професія або посада;
- характер виконуваної роботи;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування або номери списків, якими передбачено ці роботи;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Дострокові пенсії
Призначаються особам, які мають особливий статус, зокрема:
- учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- особам, які хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики;
- особам з інвалідністю по зору I групи та особам з інвалідністю з дитинства I групи;
- багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, та іншим особам.
Із зменшенням пенсійного віку
Призначається учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
Пенсія по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, за наявності страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому інвалідність встановлено).
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника
Призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому помер годувальник).
Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.
Пенсія за вислугу років
Пенсія за вислугу років призначається до досягнення пенсійного віку окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності.
Умови призначення та тривалість спеціального стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, залежать від професій/посад, на яких працювала людина, та закону, згідно з яким призначається така пенсія.
Пенсії за вислугу років у солідарній системи
Умови призначення визначені Законами:
- «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV; та
- «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.
Перелік професій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років:
- робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені;
- механізатори (докери-механізатори) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах, а також плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості;
- окремі категорії працівників авіації та льотно-випробного складу;
- водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах;
- працівники підприємств лісної промисловості та лісового господарства;
- працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;
- працівники освіти, охорони здоров’я і соціального захисту;
- заслужені майстри спорту і майстри спорту міжнародного класу;
- артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.
Важливо: така пенсія призначається з дня звернення за умови звільнення з роботи/посади, що дає право на таку пенсію.
Пенсії за вислугу років військовослужбовцям
Умови призначення визначені Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІI.
Військовослужбовці мають право на пенсію за вислугу років за наявності на день звільнення зі служби встановленої вислуги на військовій службі.