Чи вносити до колективного договору норми трудового законодавства

576

Запитання

Чи обов’язково вносити до колективного договору норми трудового законодавства, адже вони є в законодавстві?

Відповідь

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Колективний договір укладають установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи (ст. 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII; далі — Закон про колективні договори та ст. 11 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Колективний договір укладають, з однієї сторони, роботодавці, з іншої — один або кілька профспілкових органів, а у разі їх відсутності — представники працівників, яких обрав трудовий колектив (ч. 1 ст. 3 Закону про колективні договори).

Зміст колективного договору визначають його сторони в межах своєї компетенції. Так, якщо конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів працівників бюджетних установ визначає законодавство, то усі інші питання щодо трудових і соціально-економічних відносин обумовлюють під час укладання колективного договору.

Зокрема, установи мають право обирати та встановлювати у колективному договорі розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням законодавства.

Тобто колективний договір є нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі. До нього обов’язково потрібно включати норми трудового законодавства, якщо їх закріплення в колективному договорі передбачено в законодавчих актах.

Заборонено включати до колективного договору умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників ч. 3 ст. 5 Закону про колективні договори.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Первинні документи: як скласти без помилок

Первинні документи — це підстава відображати господарські операції в обліку. Які ж вимоги до складання первинних документів та їх взаємозв’язок з фінансовою звітністю — розповідаємо в консультації
67252

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
188866

Графік документообігу бюджетної установи: зразок і правила заповнення

Шукаєте ефективний спосіб організувати документообіг у бюджетній установі? У статті розповімо, як правильно побудувати графік документообігу з урахуванням вимог законодавства та реальних потреб установи. Практичний акцент, чітка структура та приклад для скачування — усе для того, щоб ви могли швидко впровадити зміни у своїй роботі.
1689

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
87073