Чи вносити до колективного договору норми трудового законодавства

326

Запитання

Чи обов’язково вносити до колективного договору норми трудового законодавства, адже вони є в законодавстві?

Відповідь

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Колективний договір укладають установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи (ст. 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII; далі — Закон про колективні договори та ст. 11 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Колективний договір укладають, з однієї сторони, роботодавці, з іншої — один або кілька профспілкових органів, а у разі їх відсутності — представники працівників, яких обрав трудовий колектив (ч. 1 ст. 3 Закону про колективні договори).

Зміст колективного договору визначають його сторони в межах своєї компетенції. Так, якщо конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів працівників бюджетних установ визначає законодавство, то усі інші питання щодо трудових і соціально-економічних відносин обумовлюють під час укладання колективного договору.

Зокрема, установи мають право обирати та встановлювати у колективному договорі розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням законодавства.

Тобто колективний договір є нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі. До нього обов’язково потрібно включати норми трудового законодавства, якщо їх закріплення в колективному договорі передбачено в законодавчих актах.

Заборонено включати до колективного договору умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників ч. 3 ст. 5 Закону про колективні договори.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт виконаних робіт – зразок

⭐️Установа, яка отримує від сторонньої юридичної особи роботи чи послуги, має їх належно оформити первинним документом. Таким документом є акт виконаних робіт або ж акт наданих послуг. ⭐️ Розповімо, як його правильно оформити, і наведемо зразок.
228905

Видаткова накладна – бланк | зразок

Видаткова накладна – це первинний документ, який дає змогу обліковувати рух матеріальних цінностей, тож використовують бланк чи не всі установи. І хоча бухгалтери мають з нею справу мало не щодня, запитань щодо заповнення багато. Відповімо на найбільш поширені та дамо зразок.
119094

Акт приймання-передачі – бланк | зразок

✔️ Акт приймання-передачі основних засобів, майна, робіт, послуг має не одну форму. ✔️ Коли та яку застосовувати 2024 року, а також їх бланки та зразки – у статті.
300089

Цивільно-правовий договір з працівником – зразок

Поговоримо про ЦПД договір – визначення, лікарняні, ЄСВ, термін дії, а також небезпечні формулювання, що можуть призвести до штрафів. Розглянемо, що краще: трудовий або цивільно-правовий договір, приклади оподаткування. Наводимо зразок договору.
306073

Відрядження на службовому автомобілі – наказ

Під час відрядження працівника нерідко постає транспортне питання. Один із варіантів його вирішення – використати службовий автомобіль. Яким має бути наказ про відрядження у такому випадку?
30698