Чи вносити до колективного договору норми трудового законодавства

448

Запитання

Чи обов’язково вносити до колективного договору норми трудового законодавства, адже вони є в законодавстві?

Відповідь

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Колективний договір укладають установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи (ст. 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII; далі — Закон про колективні договори та ст. 11 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Колективний договір укладають, з однієї сторони, роботодавці, з іншої — один або кілька профспілкових органів, а у разі їх відсутності — представники працівників, яких обрав трудовий колектив (ч. 1 ст. 3 Закону про колективні договори).

Зміст колективного договору визначають його сторони в межах своєї компетенції. Так, якщо конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів працівників бюджетних установ визначає законодавство, то усі інші питання щодо трудових і соціально-економічних відносин обумовлюють під час укладання колективного договору.

Зокрема, установи мають право обирати та встановлювати у колективному договорі розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням законодавства.

Тобто колективний договір є нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини в установі. До нього обов’язково потрібно включати норми трудового законодавства, якщо їх закріплення в колективному договорі передбачено в законодавчих актах.

Заборонено включати до колективного договору умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників ч. 3 ст. 5 Закону про колективні договори.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Меморіальний ордер № 5: як заповити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
65632

Заява-розрахунок на виплату лікарняних: зразок

У статті актуальний бланк і зразок заяви-розрахунку на отримання лікарняних від ПФУ. Скористайтеся алгоритмом заповнення, щоб подати заяву-розрахунок лікарняних без помилок.
112040

Як заповнити бухгалтерську довідку

Для яких саме господарських операцій складається бухгалтерська довідка? Яку інформацію у ній вказувати? Відповімо на запитання й наведемо зразки заповнення для різних робочих ситуацій.
56328

Форма 1-ОПП: заповнення та подання

Щоб зареєструватись у відповідному органі ДПС як платники податку, бюджетні установи зобов’язані подати контролюючому органу заяву – форма 1-ОПП. Розглянемо, що це за форма, коли її слід подавати і як заповнювати.
65780

Колективний договір: як укласти без помилок

Коли доцільно укладати колективний договір? На що звертають увагу ревізори, коли перевіряють його? Яких помилок найчастіше припускаються установи, коли укладають колективні договори? На ці та інші гострі запитання отримаєте відповіді у статті
31451