Як обчислити страховий стаж для лікарняних?
Запитання
Як обчислити страховий стаж за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності?
Відповідь
Страховий стаж обчислюють в місяцях за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених раніше діючим законодавством.
Під час розрахунку слід враховувати періоди, які зараховують до страхового стажу без сплати страхових внесків до ФСС:
- період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій;
- період отримання пенсії по інвалідності з 2011 року (абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 та абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону від 18.01.2001 № 2240).
Ці періоди включають до страхового стажу як періоди, за які сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
До страхового стажу до набрання чинності Закону № 2240 (до 28.02.2001) враховують:
- періоди, коли особа проходила службу у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ, відповідно до абзацу другого пункту 4 Правил № 1658 (з 29.10.1998 по 27.02.2001);
- періоди, коли особа проходила службу в Збройних Силах СРСР, в органах Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР та Міністерства внутрішніх справ СРСР, в народному ополченні та партизанських загонах, відповідно до підпункту а) пункту 8 Правил № 252 (з 01.07.1973 по 28.10.1998).
Не зараховують до страхового стажу фізичної особи час навчання у закладі вищої освіти (у т. ч. на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі з денною формою навчання.
Документами, які підтверджують дані, на підставі яких обчислюють страховий стаж за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, є:
- з 01.01.2011 до сьогодні — дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, надані застрахованій особі ПФУ у вигляді довідки за період, коли особа перебувала в трудових відносинах із роботодавцями за місцями роботи;
- до 31.12.2010 — дані із трудової книжки про періоди, коли особа перебувала у трудових відносинах із роботодавцем;
- до 27.02.2001 — дані із відповідних документів про періоди проходження служби у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ;
- записи в трудовій книжці працівника про призначення допомоги по безробіттю та її припинення або довідка центру зайнятості про періоди виплати допомоги по безробіттю.
За інформацією Фонду соціального страхування України