Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів ревізорам ФСС оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Як оплачувати лікарняний з позначкою «ізоляція від COVID-19»?

Законодавство дещо обмежує розмір соцвиплат для працівників, що мають недостатньо стажу. Утім новоприйнятому працівнику обмежувати розмір соцвиплат потрібно не завжди.

Розрахунок лікарняних новоприйнятому працівнику

Законодавство гарантує, що у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (за лікарняним) працівники можуть отримувати такі соцвиплати:

Допомогу, незалежно від її виду, новоприйнятому працівнику обраховуйте відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266)

Аби обчислити суму допомоги, помножте середньоденний заробіток на кількість календарних днів (к. дн.) лікарняного (п. 2 Порядку № 1266).

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків
ТАРАС ШАРИЙ,керівник Об'єднаної бухгалтерської редакції МСFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
З 12 грудня набрали чинності нові правила розрахунку середнього заробітку. Першими дізнайтесь, як на практиці застосовувати зміни

Середньоденний заробіток для оплати лікарняного обчислюйте із заробітної плати працівника, на яку нараховували єдиний соціальний внесок (п. 32 Порядку № 1266). Обчисліть його так:

  • поділіть фактичний заробіток працівника на кількість к. дн. відповідного розрахункового періоду;
  • виключіть із розрахункового періоду дні, які працівник не відпрацював з поважних причин.

Якщо з поважних причин зарплату працівнику не нарахували, використайте для обчислення посадовий оклад.

Коли обчислюватимете лікарняні, урахуйте розмір страхового стажу працівника та застосуйте до середньоденної заробітної плати відповідний відсоток (п. 2 Порядку № 1266). А от за розрахунку декретних відсоток страхового стажу не застосовуйте (ст. 26 Закону № 1105).

Калькулятор стажу

Аби завжди пам’ятати, як страховий стаж впливає на розмір лікарняних та як визначати розрахунковий період, завантажуйте пам’ятку.

Алгоритм розрахунку соцвиплат

Утім правило нарахування лікарняних новому працівнику із середньоденного заробітку спрацьовує не завжди.

Нові показники 2021 для розрахунку лікарняних:

Коли обмежувати розмір

З’ясуйте, скільки страхового стажу має працівник. Адже страховий стаж працівнику зараховують не тільки за час роботи у вашій установі, а й за період трудових відносин з іншими роботодавцями чи за період, коли він отримував виплати за соціальним страхуванням, а це допомога по безробіттю, пенсія по інвалідності тощо.

Тож якщо за рік до лікарняного, який ви зобов’язані оплатити, працівник має страховий стаж менше 6 місяців, розмір допомоги йому слід обмежувати.

Як обмежувати розмір

Розрахунок лікарняних якщо відпрацьовано менше 6 місяців (менше 6 місяців стажу), здійснюйте із суми фактичного заробітку (не більшого за одну мінімальну зарплату).

Декретні розраховуйте із суми фактичного заробітку (не більшого за дві мінімальні зарплати) (п. 1, п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105). Утім, таку допомогу обчислюйте із суми не меншої, ніж мінімальна зарплата.

Таку вимогу містить Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105).

Якщо працівник за рік до лікарняного має 6 або більше місяців страхового стажу, обчислюйте допомогу з фактичного заробітку і не обмежуйте її розмір.

За розрахунку середньоденного заробітку з мінімальної зарплати страховий стаж працівника не враховуйте.

Як визначати страховий стаж

Оплата лікарняного новоприйнятому працівнику неможлива без визначення його страхового стажу.

Аби визначити страховий стаж, який працівнику зарахували за рік до страхового випадку, отримайте з Пенсійного фонду одну із довідок:

Зекономте час — не вимагайте довідку у працівника, а самостійно зробіть електронний запит на офіційний веб-портал Пенсійного фонду та отримайте ці дані в електронному вигляді.

Лікарняні новоприйнятим працівникам - приклади розрахунків

Аби правильно здійснити нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику 2020, скористайтеся готовими прикладами 2019 року.

ПРИКЛАД 1. Допомога по тимчасовій непрацездатності з фактичного середньоденного заробітку

Працівник уклав трудові відносини з установою 04.11.2018. А з 08.04.2019 по 12.04.2019 він перебував на лікарняному. За довідкою з Пенсійного фонду страховий стаж працівника становить 4,5 місяця, оскільки це його перше місце роботи. Потрібно обчислити суму допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Розв’язання

ПРИКЛАД 2. Допомога по тимчасовій непрацездатності із розміру мінімальної заробітної плати

Працівник уклав трудові відносини з установою 14.01.2019. А з 10.04.2019 по 19.04.2019 він перебував на лікарняному. За довідкою з Пенсійного фонду страховий стаж працівника становить 11 років, однак з 18.05.2018 по 14.01.2019 він ніде не працював, допомогу по безробіттю не отримував і страхового стажу за цей період не набув. Потрібно обчислити суму допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Розв’язання

ПРИКЛАД 3. Допомога по вагітності та пологах із розміру мінімальної заробітної плати

Працівниця уклала трудові відносини з установою 19.11.2018. Вона надала лікарняний по вагітності та пологах з 03.04.2019 тривалістю 126 к. дн. За довідкою з Пенсійного фонду її страховий стаж становить 4,5 місяця, оскільки це її перше місце роботи. Потрібно обчислити суму допомоги по вагітності та пологах.

Розв’язання

ПРИКЛАД 4. Допомога по вагітності та пологах, яку обмежує граничний розмір

Працівниця уклала трудові відносини з установою 21.01.2019. Вона надала для оплати лікарняний по вагітності та пологах з 09.04.2019 тривалістю 126 к. дн. За довідкою з Пенсійного фонду її страховий стаж за рік до лікарняного по вагітності та пологах становить 2,5 місяця. Потрібно обчислити суму допомоги по вагітності та пологах.

Розв’язання

ПРИКЛАД 5. Допомога по вагітності та пологах, яку обмежили з фактичного середнього заробітку

Працівниця уклала трудові відносини з установою 10.12.2018. Вона надала для оплати лікарняний по вагітності та пологах з 01.04.2019 тривалістю 126 к. дн. За довідкою з Пенсійного фонду страховий стаж працівниці за рік до лікарняного по вагітності та пологах становить 3,5 місяця. Потрібно обчислити суму допомоги по вагітності та пологах.

Розв’язання

Тож скористайтеся наведеними прикладами розрахунку лікарняних і декретних новоприйнятим працівникам, і ревізор ФСС вас не оштрафує.

ВИ МАЄТЕ ЦЕ ЗНАТИ

Страховий стаж яких працівників не впливає на розмір соцдопомоги

Допомогу по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% від середньоденного заробітку незалежно від страхового стажу надавайте працівникам якщо вони є:

  • постраждалими від Чорнобильської катастрофи 1-3 або доглядають за дитиною молодшою 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи;
  • ветеранами війни, у тому числі учасниками АТО, або постраждалими учасникам Революції Гідності, або особами, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII;
  • жертвами нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-III;
  • донорами, що мають право на пільги, які передбачає стаття 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР.

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків
МИКОЛА ПОСТЕРНАК,експерт з питань соціального страхування
Як та коли розмір мінзарплати впливає на розмір лікарняного, чи завжди розмір страхового стажу впливає на розмір лікарняного — розглянемо детально.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"

Центральна частина статичний блок 2

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді