Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, якщо декрет тривав більше року?
Запитання
Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах працівниці, яка протягом більше ніж дванадцять місяців перебувала у декреті?
Відповідь
Середньоденну зарплату обчислюють за п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Якщо у розрахунковому періоді перед страховим випадком працівниця з поважних причин не мала заробітку, середню заробітну плату визначають з огляду на тарифну ставку (посадовий оклад) або її частину, встановлену на дату страхового випадку (п. 28 Порядку № 1266).
Якщо застрахована особа протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку не мала заробітку, тому що була у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею три- чи шестирічного віку, середню зарплату обчислюють шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44) (п. 5 Порядку № 1266).
Крім того, декретні не можуть перевищувати:
- для працівниці, яка набула менше 6 місяців страхового стажу за останні 12 місяців до страхового випадку, — розміру допомоги, обчисленого із двократного розміру мінімальної зарплати, встановленої на дату страхового випадку;
- для працівниці, яка працює у страхувальника за основним місцем роботи — розміру допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).
За інформацією ГУ Держпраці у Полтавській області