Уклали допороговий договір. Чи можна збільшувати ціну в договорі?

898

Запитання

Чи можна збільшувати ціну товару в допороговому договорі? Наприклад, при закупівлі бензину його ціна змінюється щодня.

Відповідь

Ціну в допороговому договорі, як і в будь-якому договорі, можна змінювати відповідно до законодавства.

Для понадпорогового договору, укладеного за результатами процедури закупівлі, у замовників є стаття 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922). У ній обумовлені можливі випадки зміни істотних умов, у тому числі ціни в договорі.

Якщо ж говорити про допорогову закупівлю, замовники за її результатами укладають договори за вимогами цивільного та господарського законодавства. Тобто ще на етапі, коли сторони укладають договір, вони можуть домовитися, як часто, на підставі яких документів вони змінюватимуть його умови, або можуть зафіксувати, що зміни вноситимуть за згодою сторін згідно з вимогами чинного законодавства.

Однак не можна аргументувати зміни лише словами, наприклад, що вартість змінюється щодня. Це ж не відповідає дійсності.

Зміну ціни на ринку треба фіксувати та підтверджувати. Адже замовник діє не в комерційних інтересах постачальника, а у власних та в інтересах громадян, потреби яких замовник забезпечує. Тому у випадку зміни ціни в договорі доцільно мати документальне обгрунтування — підставу, за якою замовник погоджується змінити ціну. Має бути також і звернення іншої сторони з ініціативою внести зміни до договору.

До того ж, замовники — бюджетні установи обмежені фінансами. Замовнику варто думати про те, що він не має перебирати на себе всі комерційні ризики учасника.

Адже учасники — це передусім комерційні суб’єкти, які діють на свій страх і ризик, щоб отримати прибуток, і мають враховувати це на етапі укладання договору з замовником (статті 42-44 ГК). Тож вони, коли укладають договір на певний період, мають розуміти, як виконуватимуть зобов’язання, які на себе беруть. Ці зобов’язання для них є обов’язковими відповідно до вимог ЦК і ГК (ст. 629 ЦК, ст. 193 ГК).

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ТОП-3 способи визначення та призначення уповноваженої особи

Закон про публічні закупівлі передбачає три способи призначення уповноваженої особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель в установі. Який спосіб обрати та на що при цьому звернути увагу детальніше в публікації.
3901

Протокол тендерного комітету – зразок

Протокол тендерного комітету – це документ, яким оформлюють рішення, прийняті на засіданні тендерного комітету. З’ясуємо, як правильно його скласти.
35189

Спрощені закупівлі – алгоритм роботи

Спрощені закупівля – це вид закупівель, що є результатом нормативного урегулювання допорогових закупівель. Головними ознаками спрощеної процедури закупівлі є необтяжливий алгоритм проведення та мінімальна кількість документів, які мають надати учасники. А звідси – можливість швидко закупити необхідні товари, роботи чи послуги.
5889

Посадова інструкція фахівця з публічних закупівель

Що повинен знати фахівець з публічних закупівель, які він має права, завдання та обов’язки і яку відповідальність нестиме у разі порушення — визначає посадова інструкція фахівця з публічних закупівель. Наведемо її зразок.
29460