Уклали допороговий договір. Чи можна збільшувати ціну в договорі?

970

Запитання

Чи можна збільшувати ціну товару в допороговому договорі? Наприклад, при закупівлі бензину його ціна змінюється щодня.

Відповідь

Ціну в допороговому договорі, як і в будь-якому договорі, можна змінювати відповідно до законодавства.

Для понадпорогового договору, укладеного за результатами процедури закупівлі, у замовників є стаття 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922). У ній обумовлені можливі випадки зміни істотних умов, у тому числі ціни в договорі.

Якщо ж говорити про допорогову закупівлю, замовники за її результатами укладають договори за вимогами цивільного та господарського законодавства. Тобто ще на етапі, коли сторони укладають договір, вони можуть домовитися, як часто, на підставі яких документів вони змінюватимуть його умови, або можуть зафіксувати, що зміни вноситимуть за згодою сторін згідно з вимогами чинного законодавства.

Однак не можна аргументувати зміни лише словами, наприклад, що вартість змінюється щодня. Це ж не відповідає дійсності.

Зміну ціни на ринку треба фіксувати та підтверджувати. Адже замовник діє не в комерційних інтересах постачальника, а у власних та в інтересах громадян, потреби яких замовник забезпечує. Тому у випадку зміни ціни в договорі доцільно мати документальне обгрунтування — підставу, за якою замовник погоджується змінити ціну. Має бути також і звернення іншої сторони з ініціативою внести зміни до договору.

До того ж, замовники — бюджетні установи обмежені фінансами. Замовнику варто думати про те, що він не має перебирати на себе всі комерційні ризики учасника.

Адже учасники — це передусім комерційні суб’єкти, які діють на свій страх і ризик, щоб отримати прибуток, і мають враховувати це на етапі укладання договору з замовником (статті 42-44 ГК). Тож вони, коли укладають договір на певний період, мають розуміти, як виконуватимуть зобов’язання, які на себе беруть. Ці зобов’язання для них є обов’язковими відповідно до вимог ЦК і ГК (ст. 629 ЦК, ст. 193 ГК).

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як реєструвати договори в органах Казначейства в умовах воєнного стану

Укласти договір про закупівлю – це пів справи, аби його виконати за кошти державного чи місцевого бюджету – обов’язково потрібно зареєструвати взяття відповідного бюджетного зобов’язання. Розберемо окремі нюанси укладення договорів та дамо поради для реєстрації зобов’язань за ними відповідно до законодавства, що діє наразі.
4766

Оренда комунального та державного майна в Україні

Процедура оренди державного та комунального майна 2024 для держорганів, ОМС, бюджетних установ регламентована різними нормативно-правовими актами. Розглянемо чим керуватись при передачі в оренду державного чи комунального майна.
1484

Закупівля послуг з поточного ремонту: які нюанси врахувати

Час від часу у замовника виникає потреба в проведенні поточного ремонту, і для цього він має за законодавством провести закупівлю товарів й послуг. Поточний ремонт як предмет закупівлі належить до послуг, а для закупівлі послуг закупівельне законодавство встановлює свої вимоги. І самому розібратися з ними іноді замовнику не під силу. Допоможемо йому в цьому.
5916

ТОП-3 способи визначення та призначення уповноваженої особи

Закон про публічні закупівлі передбачає три способи призначення уповноваженої особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель в установі. Який спосіб обрати та на що при цьому звернути увагу детальніше в публікації.
4757