Чи підходить економічна освіта для посади «Бухгалтер (з дипломом магістра)»

8317

Запитання

Чи можна приймати на посаду «Бухгалтер (з дипломом магістра)» особу, в якої диплом магістра з економіки? У кваліфікаційних вимогах, вміщених до кваліфхарактеристики, зазначено: «...вища освіта відповідного напряму». Як визначити, який напрям відповідний?

Відповідь

Магістр з економіки відповідає кваліфікаційним вимогам до бухгалтера, якщо диплом про вищу освіту виданий до 01.09.2015.

Зразок посадової інструкції бухгалтера СКАЧАТИ

Вимоги до освіти за професією «Бухгалтер (з дипломом магістра)» визначаємо за кваліфікаційною характеристикою «Бухгалтера (з дипломом спеціаліста)», вміщеною до Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336:

Кваліфікаційні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.

Коли розробляли кваліфхарактеристику, професія називалася «Бухгалтер (із дипломом спеціаліста)». Розробники КП змінили її на «Бухгалтер (з дипломом магістра)» у листопаді 2017-го (Зміна № 6 до КП). Попри зміну професійної назви роботи кваліфікаційну характеристику й досі не оновили.

Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі — Закон № 1556) не оперує поняттям «напрям підготовки». Наразі в Законі № 1556 застосовують поняття «галузь знань».

Вища освіта — сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у вищому навчальному закладі (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 1556).

Галузь знань — основна предметна область освіти і науки, що включає групу споріднених спеціальностей, за якими здійснюється професійна підготовка (п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 1556).

До 2010 року економічні спеціальності та спеціальність «Облік та аудит» належали до одного напряму освіти «Економіка і підприємництво» (Перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями, затверджений постановою КМУ від 24.05.1997 № 507, втратив чинність 13.09.2010).

До 2015 року економічні спеціальності та спеціальність «Облік та аудит» належали до однієї галузі знань — «Економіка та підприємництво» (Перелік спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра, затверджений постановою КМУ від 27.08.2010 № 787, втратив чинність 01.09.2015).

З 01.09.2015 спеціальність «Економіка» належить до галузі знань «Соціальні та поведінкові науки», а «Облік і оподаткування» — до галузі «Управління та адміністрування» (Перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 29.04.2015 № 266).

Отже, якщо диплом про вищу освіту виданий до 01.09.2015, економічна освіта відповідає напряму підготовки (галузі знань), що містить кваліфікаційна характеристика професії «Бухгалтер (з дипломом спеціаліста)». А з 01.09.2015 йдеться про різні галузі знань.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27364

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28963

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149255

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14356