Працівника звільнили за результатами випробування: чи виплачувати грошову компенсацію
Запитання
Працівника прийняли на роботу в установу і встановили йому випробувальний строк. Через місяць його звільнили за результатами випробування. Чи потрібно виплачувати працівникові компенсацію за два дні невикористаної щорічної відпустки?
Відповідь
Так, потрібно. Пояснимо чому.
Щоб перевірити відповідність працівника роботі, яку йому доручають, коли укладають трудовий договір, працівнику можуть встановити випробування (ст. 26 КЗпП). Таку умову мають узгодити керівник установи і працівник.
Під час роботи у випробувальний строк на працівника поширюється законодавство про працю (ч. 2 ст. 26 КЗпП). Тобто, приймайте на роботу працівника відповідно до законодавства, а умову про випробування пропишіть у наказі про прийняття на роботу. Отже, трудові відносини з працівником починаються з першого дня його роботи, а не після закінчення строку випробування.
Якщо ж за час випробування встановили, що працівник не відповідає вимогам роботи, на яку його прийняли, керівник установи протягом цього строку вправі розірвати трудовий договір за статтею 28 КЗпП.
Працівнику, якого звільняєте, виплачуйте грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Увага: Компенсацію виплачуйте обов’язково, незалежно від підстав, за яких звільняєте працівника.
Якщо керівник установи звільняє працівника за статтею 28 КЗпП, за бажанням працівника йому можна надати невикористану відпустку з наступним звільненням (ст. 3 Закону про відпустки). Тоді працівника треба звільнити в останній день відпустки.