Чи нараховувати доплати і надбавки під час простою

1352

Запитання

Керівник установи запровадив в установі простій. Чи має право бухгалтер під час розрахунку заробітної плати в період простою нараховувати працівникам доплати і надбавки, які передбачає колективний договір?

Відповідь

Керівники під час карантину змушені вносити зміни у порядок роботи установ. Більшість надає працівникам відпустки, запроваджує віддалену роботу або встановлює режим простою.

Визначення простою надає стаття 34 КЗпП: простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, невідворотною силою або іншими обставинами. Карантин — це форс-мажорні обставини.

Простій в установі під час карантину гарантує:

  • що працівник продовжує перебувати в трудових відносинах з установою;
  • відповідно до частини 1 статті 113 КЗпП працівнику оплачують час простою з розрахунку не нижче ніж 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Під час простою не нараховуйте доплати і надбавки, які передбачає колективний договір, оскільки працівники під час простою не виконують установлену їм норму праці (лист Мінсоцполітики від 19.09.2013 № 805/13/155-13). Однак зберігайте виплати, які є обов’язковими та безпосередньо прив’язані до окладу, наприклад, доплати за ступінь, стаж, звання тощо.

Доплату до мінімальної зарплати під час простою не нараховуйте, але мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) визначайте у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ч. 6. ст. 96 КЗпП та ч. 6 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
215637

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
403420

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250805

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
167897

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26976