Хто має право на недоотриману пенсію у випадку смерті пенсіонера

257

Запитання

Хто має право на недоотриману пенсію у випадку смерті пенсіонера?

Відповідь

Калькулятор стажу

Ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується членам його сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті.

Також право на недоотриману пенсію померлого мають непрацездатні члени сім’ї, які знаходилися на утриманні пенсіонера незалежно від того, проживали вони разом чи ні.

Сума недоотриманої пенсії рахується по місяць смерті включно. Члени сім’ї померлого пенсіонера повинні звернутися за виплатою протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім’ї сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі незвернення ними за виплатою невиплачена пенсія входить до складу спадщини. (відповідно до ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Зазначені суми виплачують, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Для отримання потрібно протягом шести місяців з дати смерті подати заяву до відділення Пенсійного фонду, в якому пенсіонер перебував на обліку. До заяви потрібно також додати документи:

  • документ, що посвідчує особу заявника (паспорт та ІПН);
  • свідоцтво про смерть пенсіонера;
  • пенсійне посвідчення (за наявності);
  • документи, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про народження);
  • документи про спільне проживання разом з померлим (довідка про склад сім’ї або довідка про фактичне місце проживання особи без реєстрації, тощо).

Нагадаємо, що у разі смерті пенсіонера його сім’ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання. В 2023 році сума допомоги встановлена на рівні 4100 грн.

За інформацією Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги

Бронювання працівників: Мін­еко­но­міки роз’яснює зміни

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок пенсії в Україні – 2024

На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати.
55135

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
43978

Прожитковий мінімум на 2023 рік

Прожитковий мінімум протягом 2023 року не змінювався. Одне значення прожиткового мінімуму на весь рік. Який він та як перерахувати без помилок усі пов’язані з ним показники – у цьому огляді.
75831