Як оплатити лікарняний особі, яка працює за ЦПД

Особи, які виконують роботу або надають послуги за цивільно-правовим договором (далі — ЦПД), мають право на оплату лікарняних.

Таке право працівники за ЦПД мають з 11.10.2017, а саме з того моменту, як стали чинними зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі — Закон № 1105).

Тож із 11.10.2017 надавайте матеріальне забезпечення, у т. ч. оплачуйте лікарняні особам, які працюють за ЦПД. Лікарняні оплачуйте, якщо страховий випадок настав у працівника за ЦПД у період, коли він діяв.

Як працівники за ЦПД мають реалізувати своє право на оплату лікарняних — роз’яснило Мінсоцполітики у листі «Щодо надання матеріального забезпечення особам, які працюють на умовах ЦПД» від 17.12.2017 № 571/0/86-17/218.

ФСС та Мінсоцполітики наголосили, що, зокрема, лікарняні виплати та/або декретні виплати призначають та надають за основним місцем роботи/діяльності.

Допомогу надавайте за лікарняним, який медзаклад видав у встановленому порядку. Якщо особа, з якою уклали ЦПД, вже працює за трудовим договором/контрактом, допомогу надавайте на підставі копії лікарняного, яку засвідчив печаткою та своїм підписом керівник основного місця роботи (ч. 1 ст. 30 Закону № 1105).

Якщо працівник за ЦПД не працює за трудовим договором, проте є приватним підприємцем, копію лікарняного йому має завірити заклад охорони здоров’я, який цей лікарняний видав (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Аби обчислити розмір виплати за лікарняним, середньоденний заробіток помножте на кількість днів лікарняного. Середньоденний заробіток обчислите, якщо поділите дохід, який працівник за ЦПД отримав у відповідному розрахунковому періоді, на календарні дні, що припали на такий період. Якщо це передбачає закон, застосуйте до середньоденного заробітку відповідний відсоток страхового стажу.

Калькулятор стажу

Такі обчислення проводьте після того, як за місяці розрахункового періоду подали звіт по ЄСВ.

Коли визначили розмір оплати по лікарняному, подайте до ФСС заяву-розрахунок. Додайте до такої заяви копію таблиці 5 «Відомості про трудові відносини осіб» Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ до органів доходів і зборів, щодо цивільно-правового договору, під час дії якого настав страховий випадок.

Пам’ятайте, що допомогу роботодавець надає, зокрема, працівникам за ЦПД у формі повної або часткової компенсації втраченого заробітку/доходу (ст. 22 ст. 25 Закону № 1105). Тому не оплачуйте лікарняний, який засвідчує страховий випадок, що настав у працівника за ЦПД у період його дії, якщо працівник повністю виконав умови такого договору і у повній мірі отримав за ним винагороду.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності працівнику за ЦПД надавайте з 6 дня непрацездатності за рахунок ФСС. Надавайте таку допомогу навіть якщо ЦПД вже закінчив свою дію, доки такий працівник не одужає чи йому не встановлять групу інвалідності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Допомогу по вагітності та пологах надавайте за рахунок ФСС з першого дня непрацездатності до моменту, поки діє ЦПД (ч. 1 ст. 25 Закону № 1105). Допомогу виплачуйте з фактичного середньоденного доходу без доплати до розміру мінімальної заробітної плати.

За інформацією Управління виконавчої дирекції ФСС в Харківській області

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Лікарняні 2024: нарахування та оплата

Лікарняні 2024 ✔ Розрахунок лікарняних ✔ Нарахування лікарняних ✔ Оплата лікарняних в 2024 році в Україні ✔ Приклад розрахунку лікарняних
1679

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2023 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
195838

Виплата декретних у 2023 році

Декретні виплати: ➤ підстава для нарахування ➤ тривалість декрету ➤ розрахунок декретних ➤ обмеження розміру декретних ➤ приклади розрахунку ➤ лікарняні та допомога по вагітності під час війни
374342

Лікарняні 2023: нарахування та оплата

Лікарняні 2023 ✔ Розрахунок лікарняних ✔ Нарахування лікарняних ✔ Оплата лікарняних в 2023 році в Україні ✔ Приклад розрахунку лікарняних
772591