Спосіб компенсації роботи у вихідний день (надання іншого дня відпочинку чи підвищена оплата) визначають за погодженням з працівником у наказі про залучення його до роботи у вихідний день.
Оплата роботи у вихідний день здійснюється за статтею 107 КЗпП.
За роз’яснення Мінсоцполітики (лист 09.12.2014 № 922/13/155-14), оплата праці за роботу у вихідний, святковий та неробочий день працівникам, які одержують місячний оклад, провадиться у розмірі:
- одинарної годинної або денної ставки понад оклад — якщо робота у вихідний, святковий, неробочий день провадилася у межах місячної норми часу;
- подвійної годинної або денної ставки понад оклад — якщо робота провадилась понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний, святковий і неробочий день. При визначенні годинної ставки для оплати відпрацьованих годин у святкові, неробочі, вихідні дні місячний посадовий оклад працівника ділиться на місячну норму тривалості робочого часу, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для даного підрозділу (працівника).
На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку. Як пояснили фахівці ГУ Держпраці у Львівській області таким правом може скористатись працівник лиш тоді, коли час роботи у святковий, неробочий день не включено до норми робочого часу.
Тобто, для працівників, які працюють за графіками і час роботи у святкові та неробочі (вихідні) дні зараховують до місячної норми робочого часу, оплата праці провадиться у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, але не може бути замінена іншим днем відпочинку, оскільки в такому випадку працівником не буде повністю відпрацьована встановлена йому норма робочого часу.
В установах, зупинення роботи на яких неможливе через необхідність безперервного обслуговування населення, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності (виходу на роботу). Компенсація за роботу у вихідний день провадиться у тому випадку, коли працівник залучався до роботи безпосередньо у свій вихідний день, який визначений йому графіком виходу на роботу.
За інформацією ГУ Держпраці у Львівській області