Запровадження нових або зміна діючих умов оплати праці — коли та як повідомляти працівника

UA RU

Фахівці Держпраці нагадали, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни — це передбачає стаття 103 КЗпП.

Цю статтю не застосовуйте у разі:

  • переведення на іншу нижчеоплачувану роботу за згодою працівника;
  • за заявою працівника, при наявності медичного висновку;
  • за пропозицією власника;
  • при переміщеннях.

У наведених ситуаціях застосовуйте статтю 114 КЗпП.

Зміни умов оплати праці в бік погіршення, про які власник зобов’язаний повідомити кожного працівника персонально, можуть запроваджуватися законодавством, генеральною, галузевою, регіональною угодою, колективним договором, власником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або іншим уповноваженим трудовим колективом на представництво органом або одностороннє (частина четверта ст. 97 КЗпП). Незалежно від правової форми, у якій провадиться зміна умов оплати праці в бік погіршення (запровадження нових умов оплати праці, які погіршують умови, що діяли раніше), обов’язок повідомлення працівників лежить на власникові. Лише зміна умов оплати праці за згодою між сторонами трудового договору не вимагає спеціального повідомлення працівника, оскільки він одержує відповідну інформацію при укладенні з власником відповідної угоди.

Працівник повинен бути повідомлений про зміни в бік погіршення умов оплати праці, відповідно до яких раніше провадилася оплата його праці, — про зміни тарифної ставки (окладу), доплат, надбавок, форми оплати праці, системи оплати праці, преміальної системи тощо.

Поки не минув двомісячний строк — не можна застосовувати нові (змінені) умови оплати праці, які погіршують становище працівників.

Якщо працівник не був вчасно повідомлений про зміну умов оплати праці в бік погіршення, до закінчення двомісячного строку діють попередні умови праці. При обчисленні середньої заробітної плати враховуйте суму нарахованої зарплати.

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

Запровадження нових або зміна діючих умов оплати праці — коли та як повідомляти працівника
НІНА ПІДЛУЖНА,заступник генерального директора Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України
Індекс інфляції змінюється щомісяця. Як липневий індекс інфляції вплине на індексацію зарплати бюджетників у вересні 2019-го?

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 та 2025 рік

Розрахунок середньої зарплати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади
262036

Посадові оклади за ЄТС – тарифна сітка

Єдина тарифна сітка або ЄТС визначає посадові оклади бюджетників 2024 та 2025 роках. Порахуємо зарплати деяких бюджетників на прикладі вищої школи.
300127

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників.
257718

Індексація зарплати

Які правила для нарахування індексації у 2024 та 2025 роках, як індексувати зарплату протягом 2024 та 2025 років, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – продемонструємо на прикладах та поясненнях від експерта у статті.
70024

Погодинна оплата праці: особливості 2024 року

Як впровадити погодинну оплату праці у 2024 році, які показники необхідні для розрахунку зарплати за такої оплати праці, як бути з мінімалкою та мінімальною базою ЄСВ, як оплачується погодинна викладацька робота? Відповіді – у даному огляді.
105990

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді