Зарплата органів місцевого самоврядування 2023
Нормативні документи для нарахування зарплати працівників ОМС 2023
Серед працівників органів місцевого самоврядування (ОМС) слід виділити посадових осіб і робітників, адже нормативка по ним відрізняється.
Нарахування зарплати керівних працівників, їхніх заступників, спеціалістів і службових осіб (вони ж – посадові особи, або посадовці) визначається насьогодні двома документами:
- у загальних питаннях щодо розміру та джерела її отримання (місцевий бюджет) – Законом «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493. Зарплаті присвячені ст. 2 і ст. 21 цього Закону;
- стосовно посадових окладів, доплат і надбавок – постановою Кабміну «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 (далі – Постанова № 268). Працівникам ОМС у ній присвячено Додатки 48-53 та Додаток 55 (зверніть увагу, що Додаток 54 у нинішній версії Постанови № 268 відсутній).
Нарахування зарплати обслуговуючих робітників ОМС врегульовує наказ Мінекономіки від 23.03.2021 р. № 609 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Наказ № 609). Робітникам ОМС у ньому присвячені Додатки 4-6. Наказ № 609 теж містить посадові оклади, розмір доплат і надбавок, але лише щодо робітників ОМС.
СКАЧАТИ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ОПЛАТУ ПРАЦІ
☛ Нормативне регулювання оплати праці посадовців і обслуговуючих робітників ОМС відрізняється. Також воно відмінне від оплати посадовців і обслуговуючих робітників держорганів
Зверніть увагу, що і Постанова № 268, і Наказ № 609 стосуються не тільки ОМС, але й працівників державних органів, тому слід бути уважним до змісту додатків –кого саме вони стосуються.
Чи є зміни в окладах працівників ОМС 2023?
Обов’язкового й для всіх – немає. Обов’язкові оклади працівників ОМС у 2022-2023 роках не змінювалися (станом на травень 2023). Останні були лише 03 серпня 2021 року. Вряд чи вони будуть під час воєнного стану. Тож використовуємо колишні. Аналогічна ситуація й у інших бюджетників, яким зарплата нараховується на основі ЄТС – там залишилися оклади на 01 грудня 2021 року.
Однак є певна можливість підвищити оклади деяким працівникам ОМС під час воєнного стану на підставі Постанови № 391 (див. далі).
Пригадаємо останні зміни окладів. Так, у серпні 2021 року підвищення окладів стосувалися не всіх, воно було вибірковим. Зокрема тоді підняли оклади:
- найнижчі, які були у ОМС для спеціалістів, спеціалістів ІІ категорії, спеціалістів І категорії обласних рад, Київської ради;
- провідним спеціалістам районних рад у містах.
Крім окладів тоді змінили:
- змінили числові межі кількості населення. Найнижчі посадові оклади встановлено в містах – до 15 тис. осіб, а найвищі – більше 900 тис. осіб. Кількість цих груп по населенню зменшили на одну – зараз їх 6;
- вилучили деякі посади – службовців апарату (секретаріату) ОМС (це Додаток 55). Так, до 03.08.2021 р. Додаток 55 включав більше посад. Вибуло 4 посади: друкарки диктофонної групи, друкарки І категорії, друкарки ІІ категорії та секретаря-друкарки;
- додали нову посаду – службовців апарату (секретаріату) ОМС (це Додаток 55). Це осади офісного службовця (друкування);
- редакційно змінили назву посад. Так, посада «стенографістка» стала «стенографіст», «секретар-стенографістка» – «секретар-стенографіст».
Зрозуміло, що у тих працівників, яким підвищують оклади, у грошовому вираженні зростають й інші виплати, які розраховуються як % від окладу, зокрема надбавка за вислугу років.
Ознайомитися з окладами посадовців ОМС станом на серпень 2021 року, які актуальні й у 2023 році, можна у файлі, який наведено нижче, а детальніше їхній аналіз знайдете у матеріалі Схеми посадових окладів працівників ОМС.
СКАЧАТИ СХЕМУ ПОСАДОВИХ ОКЛАДІВ НА 2023 РІК
Щодо обслуговуючих робітників ОМС, то остання довоєнна зміна окладів у них сталися 01 грудня 2021 року. У Наказі № 609 є готові цифри таких окладів у Додатках 1-6. Перерахунку окладів не було, хоча для цього встановлене «автоматичне» правило: пропорційно зміні 1-го тарифного розряду ЄТС (див. п. 5 Наказу № 609). Однак з того часу оклади ЄТС теж не змінювалися і вряд чи будуть змінені до закінчення війни (про це зокрема говорить і Об’єднання профспілок).
☛ Останнє оновлення посадових окладів посадовців ОМС було 03 серпня 2021 року, а робітників – 01 грудня 2021 року. До кінця війни – підвищень можна не очікувати
Підвищення окладів працівникам ОМС під час воєнного стану 2023
Попри відсутність загального підвищення окладів є можливість підвищити оклади на підставі п. 3 Постанови Кабміну від 25.04.2023 р. № 391 (по тексту – Постанова № 391, набула чинності 28 квітня 2023 року). Однак для ОМС це є лише рекомендацією. Тобто Постанова № 391 не є обов’язковою для виконання ОМС. За цією постановою можна підвищити оклади тим працівникам ОМС, хто здійснює свої повноваження на територіях:
- активних бойових дій – коефіцієнт 2;
- можливих бойових дій – коефіцієнта 1,5;
Підвищення здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу впродовж місяця.
Фінансові та організаційні наслідки підвищення окладів в ОМС
При підвищення окладів ОМС мають знайти кошти в межах фонду заробітної плати, який передбачений у кошторисі відповідної установи. Ніяких субвенцій чи інших трансфертів з Державного бюджету місцевим бюджетам на заходи, пов’язані з підвищенням окладів, як правило, не передбачається. Очевидним рішенням є зменшити преміальний фонд (якщо такий є) або внести зміни до кошторису через місцеву раду.
При підвищення посадових окладів також затверджують штатний розпис або вносять зміни в існуючий. Без цього бухгалтер не може нараховувати зарплату за новими окладами.
☛ При зміні посадових окладів слід змінити штатний розпис
- Завчасно утримали військовий збір за ставкою 5%: як виправити
- Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання
- Як перевіряє Держпраці під час воєнного стану
- Новації КЗпП: службова перевірка з відстороненням, звільнення за розголошення інформації
- Як зламаний спідометр не допоміг ревізорам виграти суд
Матеріальна допомога працівникам ОМС
Розмір матеріальної допомоги не повинен перевищувати середньомісячної заробітної плати працівника. Оплата праці в ОМС у 2023 році включає допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань. Однак сумарний їхній розмір обмежений розміром середньомісячної зарплати (пп. «3» п. 2 Постанови № 268, п. 2.2 Наказу № 609). Щоправда, для робітників ОМС є один виняток – допомога на поховання, яка може бути й більшою за середньомісячну зарплату (п. 2.2 Наказу № 609).