Працю у вечірні та нічні години слід розмежувати:
- вечірні години — з 18:00 до 22:00;
- нічні години — з 22:00 до 06:00.
У табелі обліку використання робочого часу години роботи: у вечірній час позначають кодом «ВЧ» (03), в нічний час — кодом «РН» (04).
Якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) працівників передбачена робота в нічний час, її тривалість включайте в тривалість роботи (зміни) працівника. Компенсацією роботи в таких умовах є доплата за роботу в нічний час. Її обчислюйте за фактично відпрацьовані години в нічний час — не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).
Нараховувати оплату за роботу в нічний час нижче цієї межі або взагалі не оплачувати — не можна. За порушення мінімальних трудових гарантій, до яких відноситься оплата за роботу в нічний час, передбачений штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Доплату за нічний час необхідно проводити за підсумками кожного місяця незалежно від облікового періоду.
Доплати за роботу у вечірній час визначені Генеральним і галузевими (регіональними) угодами. Зокрема, Генеральною угодою передбачена доплата за роботу у вечірній час при багатозмінному режимі в розмірі 20% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.
Багатозмінний режим роботи — це такий режим, коли на підприємстві робота протягом доби виконується в дві і більше зміни, тривалість кожної з них не повинна бути менше встановленої законодавством тривалості робочого дня.
За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області