Чи можна компенсувати витрати працівника у відрядженні додатковими днями відпочинку

340

Запитання

У бюджетній установі на початку року не вистачає коштів на відрядження за КЕКВ 2250 «Видатки на відрядження». Тож працівники оплачують відрядження самостійно, зокрема проїзд. Чи можна компенсувати витрати працівників днем оплачуваного відпочинку за день відрядження? Чи можна передбачити таке відшкодування витрат у колективному договорі?

Відповідь

Ні, не можна. Пояснимо чому.

Установа, яка направляє працівника у службове відрядження, зобов’язана відшкодувати йому витрати на це відрядження.

Інший день відпочинку можна надати, якщо працівник:

  • відбуває у відрядження у вихідний день (п. 10 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59; далі — Інструкція № 59);
  • повертається з відрядження у вихідний день (п. 11 Інструкції № 59);
  • відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні (п. 9 Інструкції № 59).

Роботу у вихідний день установа може компенсувати за згодою працівника іншим днем відпочинку або у грошовій формі в подвійному розмірі (ст. 72 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Роботу в святковий та неробочий день установа оплачує в подвійному розмірі, але за бажанням працівника може надати йому інший день відпочинку (ст. 107 КЗпП).

ЗРАЗОК Наказу на відрядження

Нагадаємо, що якщо працівник під час відрядження має виконувати службові завдання у вихідні, святкові чи неробочі дні, керівник має зазначити це в наказі.

Як бачимо, законодавство чітко визначає, у яких випадках працівникам можна надавати інші дні відпочинку через відрядження. Надавати такі дні відпочинку за інших умов заборонено.

Передбачити в колективному договорі можливість надавати працівникам інші дні відпочинку замість відшкодування витрат установа не може. Це суперечитиме статті 10 КЗпП, за якою колективний договір можна укладати на основі законодавства та прийнятих сторонами зобов’язань. До того ж умови колективного договору, що погіршують становище працівників порівняно із законодавством та угодами, є недійсними (ст. 16 КЗпП).

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
208693

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
118357

Авансовий звіт у 2024 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
155917

Добові на відрядження 2024: як виплачувати та обліковувати

Відрядження працівників в одних установах є буденністю, а в інших – трапляються нечасто. Здебільшого відрядження відбуваються в межах України, але й можуть бути за кордон. Відрядженим працівникам відшкодовують витрати за час поїздки та виплачують добові на відрядження. Як визначається розмір добових, які саме витрати та в якому розмірі слід відшкодовувати – дізнаєтеся з цього огляду.
19731