Як розрахувати вихідну допомогу під час скорочення

356

Запитання

Працівника установи скорочують з 10 серпня 2020 року. У червні та липні 2020-го він перебував у відпустці. Як бухгалтеру розрахувати вихідну допомогу при скороченні?

Відповідь

Коли працівника скорочують, трудове законодавство передбачає цілу низку гарантій і компенсацій. Наприклад, коли керівник установи розриває трудовий договір з працівником у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП), він зобов’язаний виплатити такому працівникові вихідну допомогу в розмірі не меншому, ніж середній місячний заробіток.

Щоб розрахувати розмір вихідної допомоги, бухгалтер має керуватися абзацами 3 і 4 пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). У ньому зазначено, що у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати (розуміємо, що крім відпускних, є ще компенсація за невикористану відпустку) середньомісячну заробітну плату обчислюють на основі виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.

Працівникам, які пропрацювали в установі менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюють виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. А якщо протягом останніх двох календарних місяців співробітник не працював, середню заробітну плату обчислюють на основі виплат за попередні два місяці роботи.

Якщо і протягом цих місяців жодного робочого дня не відпрацьовано, середню заробітну плату бухгалтер має обчислити відповідно до пункту 4 Порядку № 100 — з окладу або тарифної ставки.

тест для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зарплатні відомості – ЗРАЗКИ та бланки

У консультації – про оформлення зарплатних документів, зразки зарплатних відомостей, а також про відповідальність фінансову, адміністративну, дисциплінарну, кримінальну при нарахуванні зарплати.
55373

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5007

Терміни виплати зарплати

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць передбачено фінансову санкцію для роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (з квітня 2024 року – 24000 грн). Що врахувати аби правильно визначити терміни виплати заробітної плати і не допустити порушення розглянемо далі.
15303

Як оплачувати запізнілий лікарняний

Бухгалтер дізнався про відкритий лікарняний з запізненням. Або ж лікарняний був відкритий за вже відпрацьований день. Як обчислити лікарняні такому працівникові з прикладом заповненого Додатка Д1, – у даній консультації.
26402