Як розрахувати вихідну допомогу під час скорочення
Запитання
Працівника установи скорочують з 10 серпня 2020 року. У червні та липні 2020-го він перебував у відпустці. Як бухгалтеру розрахувати вихідну допомогу при скороченні?
Відповідь
Коли працівника скорочують, трудове законодавство передбачає цілу низку гарантій і компенсацій. Наприклад, коли керівник установи розриває трудовий договір з працівником у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП), він зобов’язаний виплатити такому працівникові вихідну допомогу в розмірі не меншому, ніж середній місячний заробіток.
Щоб розрахувати розмір вихідної допомоги, бухгалтер має керуватися абзацами 3 і 4 пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). У ньому зазначено, що у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати (розуміємо, що крім відпускних, є ще компенсація за невикористану відпустку) середньомісячну заробітну плату обчислюють на основі виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.
Працівникам, які пропрацювали в установі менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюють виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. А якщо протягом останніх двох календарних місяців співробітник не працював, середню заробітну плату обчислюють на основі виплат за попередні два місяці роботи.
Якщо і протягом цих місяців жодного робочого дня не відпрацьовано, середню заробітну плату бухгалтер має обчислити відповідно до пункту 4 Порядку № 100 — з окладу або тарифної ставки.
У ПРОГРАМІ: 1. Ризики та переваги децентралізації: проблемні питання 2. Новації бюджетного планування на місцевому рівні: практика 3. Ревізія місцевих бюджетів: що потрібно знати 4. Оплата лікарняних: як не наразитися на штрафи ФСС