Доплати педагогам за несприятливі умови праці: кому нарахують

Автор
головний редактор порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Педагоги із січня 2025 року щомісяця отримують 1300 грн за несприятливі умови праці. Із вересня 2025 року виплата зросте до 2600 грн. Фахівці Профспілки працівників освіти і науки України роз’яснили, хто має право на таку виплату на за рахунок яких коштів її нараховують

Доплати педагогам за несприятливі умови праці: кому нарахують

Лікарняні-2025: не хапайтеся за голову 4 квітня, читайте зараз

З 1 січня 2025 року педпрацівникам закладів освіти щомісяця доплачують 1300 грн за роботу в несприятливих умовах. Із 1 вересня ця сума зросте до 2600 грн. Такі новації внесла постанова КМУ від 08.11.2024 № 1286 (далі – постанова № 1286) з урахуванням змін, які внесла постанова КМУ від 27.12.2024 № 1515 (далі – постанова № 1515).

Тим педагогічним працівникам, які працюють у закладах загальної середньої освіти, зокрема в дошкільних відділеннях, доплачують за рахунок окремо передбаченої у Держбюджеті на 2025 рік цільової субвенції місцевим бюджетам. На це виділяють 11 997 100 тис. грн.

Постанова № 1515 дозволила нараховувати доплату за шкідливі умови праці також за рахунок місцевих бюджетів або одночасно з різних місцевих бюджетів.

Педагогам інших закладів та установ освіти таку доплату провадять за рахунок видатків місцевих бюджетів за рішенням органів місцевого самоврядування. Таке право їм надала та ж постанова № 1515.

Доплату провадять відповідно до тарифікації, зокрема й за різними педагогічними посадами. Її нараховують також під час заміни тимчасово відсутніх педагогічних працівників та незалежно від форми освітнього процесу, тобто і при дистанційній формі. Її нараховують педпрацівникам і під час канікул учнів, що не збігається з їх відпусткою, а також при оплаті з погодинного розрахунку, зокрема й за сумісництвом.

Педпрацівникам, які за основним місцем роботи у закладі загальної середньої освіти за основною посадою мають навчальне навантаження менше ставки або виконують обсяг педагогічної роботи менше ставки, доплачують у встановлених розмірах, незалежно від обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, що виконується педагогічним працівником (п. 2 постанова № 1286).

Тобто тим педагогічним працівникам, які мають тижневе навантаження менше норми на ставку, або виконують обсяг педагогічної роботи менше ставки, порядок виплати доплати зберігається (лист МОН від 31.12.2024 № 1/24704-24).

Суму доплати за несприятливі умови праці враховуйте, коли визначаєте розмір середньої зарплати педпрацівника для оплати щорічних відпусток, курсів підвищення кваліфікації, відрядження, тимчасової втрати працездатності тощо.

За інформацією МОН, в обсяг субвенції не врахували видатки доплату педпрацівникам:

  • інклюзивно-ресурсних центрів;
  • вчителям-логопедам, які залучені в заклади загальної середньої освіти для корекційно-розвиткових занять на умовах цивільно-правових угод;
  • учителям-логопедам логопедичних пунктів.

Однак доплату за несприятливі умови праці таким працівникам можна виплачувати за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Якщо не вистачає щомісячних призначень субвенції на виплату доплати, для деяких територіальних громад можуть додатково виділяти кошти за наслідками проведеного департаментами держадміністрацій аналізу помісячного розпису міжбюджетних трансфертів за цією бюджетною програмою з повідомленням до МОН.

Щодо наближення видатків за цією бюджетною програмою з червня на лютий-травень, то Держказначейство повідомило МОН про такі зміни до розпису та помісячного розподілу субвенції на зазначені доплати. Наприкінці лютого Казначейство перерахувало на рахунки місцевих бюджетів додатковий обсяг субвенції згідно із зазначеними змінами до розпису держбюджету.

Доплачувати за роботу в несприятливих умовах праці можна і за рахунок освітньої субвенції, яку спрямовують на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників певних типів закладів та установ освіти, зокрема й закладів загальної середньої освіти (крім дошкільних підрозділів таких закладів).

Однак ця виплата не повинна призводити до зменшення розміру (чи скасування) інших надбавок і доплат, на які має право педагогічний працівник. Надбавка за складність, напруженість у роботі та доплата за роботу в несприятливих умовах праці регулюються різними нормативними актами і їх встановлення і виплата ніяк не пов’язані одна з одною.

Наголошено на неприпустимості при встановленні доплати за роботу в несприятливих умовах праці педагогічним працівникам, зокрема й в закладах загальної середньої освіти, зменшувати розміри інших надбавок і доплат, зокрема й надбавки за престижність педагогічної праці, яку відповідно до постанови КМУ від 23.03.2011 № 373 (далі – постанова № 373) встановлюють у розмірі від 5% до 30% посадового окладу (ставки заробітної плати). Про це та інше йдеться в листі МОН від 12.03.2025 № 1/4747-25.

При цьому варто ураховувати, що пунктом 3.4.6 Галузевої угоди на 2021-2025 роки Сторони угоди рекомендують керівникам закладів та органів освіти не допускати утворення залишків освітньої субвенції. Їх варто використовувати за цільовим призначенням для виплати надбавок «за престижність педагогічної праці» в максимальних розмірах, встановлення надбавок за складність, напруженість, за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи педагогічним працівникам закладів освіти в повному обсязі без обмеження граничними розмірами за кожною з них.

Пунктом 6.3.20 Галузевої угоди Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів та установ освіти забезпечити встановлення надбавок педагогічним працівникам відповідно до постанови № 373 в максимальному розмірі, з оплатою за тарифікацією.

Згідно з пунктом 1.4 Галузевої угоди положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів.

За матеріалами  Профспілки працівників освіти і науки України 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149141

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
236010

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14312

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста — важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Все закріплено на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення
24077

Грошове забезпечення військовослужбовців 2025

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся в публікації
99596

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді