Чи може посадовець місцевого самоврядування очолювати неприбуткову організацію
Запитання
Голову правління ОСББ обрали заступником міського голови. Чи обов’язково звільнятися з ОСББ, адже це — неприбуткова організація, очільник якої не отримує зарплату?
Відповідь
Голова правління ОСББ не може виконувати свої посадові обов’язки безоплатно. Посадова особа місцевого самоврядування не може одночасно бути головою правління ОСББ.
Якщо Конституція або закони України не передбачають іншого, посадовим особам місцевого самоврядування заборонено:
- займатися іншою оплачуваною діяльністю — крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту;
- займатися підприємницькою діяльністю;
- входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку — крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII; далі — Закон № 1700).
ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержувати прибуток для розподілу між співвласниками (ч. 7 ст. 4 Закону № 2866). Тому в цій ситуації не діє заборона входити до складу правління організації, передбачена Законом № 1700.
Однак за обрання правління ОСББ загальні збори визначають розмір матеріального та іншого заохочення голови та членів правління ОСББ (абз. 9 ч. 9 ст. 10 Закону № 2866).
До того ж голова правління здійснює повноваження з ознаками трудових функцій, зокрема:
- наймає та звільняє працівників ОСББ, застосовує до них заохочення та стягнення;
- видає обов’язкові для працівників ОСББ накази у сфері трудових правовідносин;
- відкриває і закриває рахунки ОСББ у банках та інших фінансових установах, підписує банківські та інші фінансові документи (п. 16 Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 № 141).
Тому з головою правління укладають трудовий договір. А трудовий договір — це угода, за якою працівник зобов’язується виконувати визначену роботу, а роботодавець — виплачувати працівникові заробітну плату (ч. 1 ст. 21 КЗпП).
Отже, голова правління ОСББ, обраний заступником міського голови, має звільнитися з посади очільника ОСББ.