Чи має право ФСС перевірити довідки ОК-5, ОК-7 на всіх працівників

774

Запитання

В установу прийшли з перевіркою з Фонду соціального страхування. Просять надати довідки ОК-5, ОК-7 на всіх працівників. Кадровик просить працівника взяти таку довідку тільки у разі, якщо сумнівається у підрахунку стажу для оплати листка непрацездатності. Чи можуть перевіряльники вимагати довідки на всіх працівників незалежно від того, хворів працівник чи ні?

Відповідь

Ні. Фонд соціального страхування (далі — ФСС) має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів ФСС, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів. Якщо роботодавець відмовляє або перешкоджає у проведенні перевірки, подає до ФСС недостовірні відомості або порушує порядок використання коштів — ФСС має право зупинити виплати (пп. 3 п. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

У термінології Закону № 1105 роботодавці є страхувальниками, а працівники — застрахованими особами.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах ФСС визначає Інструкція, затверджена постановою правління ФСС від 22.12.2010 № 29 (далі — Інструкція № 29).

Під час перевірок страхувальників перевіряють, зокрема:

Підстава — пункт 3.12 Інструкції № 29.

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності залежить від страхового стажу.

Порядок обчислення страхового стажу для виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням визначають за статтею 21 Закону № 1105.

Страховий стаж — це період/строк, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу включають і час перебування у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), — як період, за який сплачено мінімальні страхові внески (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр), а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 21 Закону № 1105).

Реєстр формує та веде Пенсійний фонд (ПФУ). Індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру надають страхувальникам та/або застрахованій особі на паперових носіях (розд. V Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1; далі — Положення № 10-1).

Положення № 10-1 унормовує й форми відомостей про застрахованих осіб — ОК-5 і ОК-7. За цими формами кадрова служба отримує інформацію про страховий стаж працівників після 01.01.2011.

Страхувальник під час перевірки посадових осіб органів ФСС зобов’язаний надавати копії документів, засвідчені страхувальником, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки (п. 6.2 Інструкції № 29).

Таким чином, правомірна вимога надати довідки ОК-5 або ОК-7 на тих працівників, для яких проводили розрахунки допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та які отримували страхові кошти. Ці питання підлягають перевірці.

Увага: Роботодавець може в електронному кабінеті страхувальника на сайті ПФУ сформувати довідку про страховий стаж працівника тільки за період роботи в установі. Натомість працівники, які оформили кваліфікований електронний підпис, можуть в електронному кабінеті застрахованої особи сформувати запит на довідку в електронному вигляді. У такому випадку особисто звертатися до ПФУ не потрібно.

З березня 2018 ПФУ змінив порядок ведення Реєстру. Нині він передбачає окремий облік страхових виплат за різними видами соціального страхування та унормовує Дані про трудовий та страховий стаж (Додаток 9 до Положення № 10-1). ПФУ формує такі дані за весь період роботи та надає загальний трудовий та страховий стаж особи. Така довідка також є підтвердним документом для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності, з вагітності та пологів.

ПФУ надає дані про трудовий та страховий стаж у паперовому та електронному вигляді.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірки Держпраці у 2024 році

У період дії правового режиму воєнного стану планові контрольні заходи не проводять. Стосується це і Держпраці. Але не все так просто та однозначно.
5741

Що робити, коли ревізори вважають незаконною передплату бухгалтерського видання

Отримайте поради від колишнього ревізора: ☑️ Як проаналізувати претензії? ☑️ Які аргументи підготувати? ☑️ Як надати письмове пояснення? 📝 Скачайте зразок пояснення ревізорам.
4896