Чи має право ФСС перевірити довідки ОК-5, ОК-7 на всіх працівників

890

Запитання

В установу прийшли з перевіркою з Фонду соціального страхування. Просять надати довідки ОК-5, ОК-7 на всіх працівників. Кадровик просить працівника взяти таку довідку тільки у разі, якщо сумнівається у підрахунку стажу для оплати листка непрацездатності. Чи можуть перевіряльники вимагати довідки на всіх працівників незалежно від того, хворів працівник чи ні?

Відповідь

Ні. Фонд соціального страхування (далі — ФСС) має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів ФСС, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів. Якщо роботодавець відмовляє або перешкоджає у проведенні перевірки, подає до ФСС недостовірні відомості або порушує порядок використання коштів — ФСС має право зупинити виплати (пп. 3 п. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

У термінології Закону № 1105 роботодавці є страхувальниками, а працівники — застрахованими особами.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах ФСС визначає Інструкція, затверджена постановою правління ФСС від 22.12.2010 № 29 (далі — Інструкція № 29).

Під час перевірок страхувальників перевіряють, зокрема:

Підстава — пункт 3.12 Інструкції № 29.

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності залежить від страхового стажу.

Порядок обчислення страхового стажу для виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням визначають за статтею 21 Закону № 1105.

Страховий стаж — це період/строк, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу включають і час перебування у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), — як період, за який сплачено мінімальні страхові внески (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр), а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 21 Закону № 1105).

Реєстр формує та веде Пенсійний фонд (ПФУ). Індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру надають страхувальникам та/або застрахованій особі на паперових носіях (розд. V Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1; далі — Положення № 10-1).

Положення № 10-1 унормовує й форми відомостей про застрахованих осіб — ОК-5 і ОК-7. За цими формами кадрова служба отримує інформацію про страховий стаж працівників після 01.01.2011.

Страхувальник під час перевірки посадових осіб органів ФСС зобов’язаний надавати копії документів, засвідчені страхувальником, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки (п. 6.2 Інструкції № 29).

Таким чином, правомірна вимога надати довідки ОК-5 або ОК-7 на тих працівників, для яких проводили розрахунки допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та які отримували страхові кошти. Ці питання підлягають перевірці.

Увага: Роботодавець може в електронному кабінеті страхувальника на сайті ПФУ сформувати довідку про страховий стаж працівника тільки за період роботи в установі. Натомість працівники, які оформили кваліфікований електронний підпис, можуть в електронному кабінеті застрахованої особи сформувати запит на довідку в електронному вигляді. У такому випадку особисто звертатися до ПФУ не потрібно.

З березня 2018 ПФУ змінив порядок ведення Реєстру. Нині він передбачає окремий облік страхових виплат за різними видами соціального страхування та унормовує Дані про трудовий та страховий стаж (Додаток 9 до Положення № 10-1). ПФУ формує такі дані за весь період роботи та надає загальний трудовий та страховий стаж особи. Така довідка також є підтвердним документом для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності, з вагітності та пологів.

ПФУ надає дані про трудовий та страховий стаж у паперовому та електронному вигляді.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок.
164338

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2502

Попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни: як уникнути штрафів

Інспектори Держпраці можуть накладати фінансові санкції на роботодавців за статтею 265 КЗпП, на їх посадових осіб – адміністративний штраф, а для окремих роботодавців передбачено окремий вид відповідальності – попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни. Розглянемо кого стосується попередження та чи є воно порятунком від штрафів.
2787