Працівник не бажає йти у відпустку: як діяти керівнику

393

Запитання

Працівник установи не використовує щорічну відпустку вже два роки поспіль. Чи може керівник установи змусити його піти у відпустку?

Відповідь

Так, може. Пояснимо як.

Особам, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності надають щорічні відпустки зі збереженням місця роботи і заробітної плати (ст. 74 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Калькулятор днів щорічної відпустки

Законодавство забороняє не надавати щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років поспіль, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці чи з особливим характером праці (ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Якщо керівник установи не надає щорічні відпустки у терміни, що визначають Закон про відпустки та КЗпП, перевіряльники такі дії визнають як грубе порушення законодавства про працю. За таке порушення керівника установи можуть притягнути до відповідальності згідно із законодавством.

Порядок, за яким надають щорічні відпустки працівникам, встановлює також стаття 10 Закону про відпустки. Надають відпустки згідно з графіком, який затверджує керівник установи за погодженням із профспілковим комітетом і доводить до відома всіх працівників. Коли в установі складають графік відпусток, слід враховувати як інтереси установи, так і особисті інтереси працівників.

Коли надаєте щорічні відпустки у межах, що встановлює графік, конкретний період узгоджуйте між працівником і керівником установи або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком терміну.

Тому якщо працівник відмовляється використати надане йому КЗпП та Законом про відпустки право на відпочинок, зважаючи на те, що керівник установи відповідає за ненадання відпустки, останній має право в терміни, які встановлює графік, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки.

Працівники зобов’язані своєчасно і точно виконувати накази роботодавця (ст. 139 КЗпП). Якщо працівник не виконує накази, його можна притягнути до дисциплінарної відповідальності.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86349

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
9667