Е-лікарняний за сумісництвом 2024 на прикладах
За загальним правилом страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності призначаються та виплачуються за основним місцем роботи (діяльності), де особа працює на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, або іншого цивільно-правового договору (див. абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105, далі – Закон № 1105). Таким чином, основне місце роботи є першим місцем для отримання страхових виплат.
Однак є виплати, які МОЖУТЬ призначатися та виплачуватися і за сумісництвом, а саме (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105):
- лікарняні (у т .ч. лікарняний для догляду за хворою дитиною);
- допомога у звʼязку з вагітністю та пологами, тобто декретні виплати (у т. ч. фізособам-підприємцям (ФОП), які одночасно працюють на умовах трудового чи іншого договору).
У даній консультації розглянемо нюанси оплати за сумісництвом саме для лікарняних. Попередньо можете ознайомитися з відмінностями між зовнішнім, внутрішнім сумісництвом та суміщенням посад.
Першим питанням бухгалтера, який нараховує зарплату працівнику-суміснику має бути: а чи взагалі треба оплачувати ці лікарняні?
Чи оплачуються лікарняні за сумісництвом зараз?
Так, оплачуються – лише за перші 5 днів, а для лікарняних за рахунок Фонду – є умова. Розберемо дану ситуацію детально.
З 01 січня 2023 року Закон № 1105 був викладений у новій редакції. За абз. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 1105 страхова виплата у звʼязку з тимчасовою втратою працездатністю може надаватися за основним місцем роботи АБО за сумісництвом. Однак при цьому не було внесено змін до п. 2 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, як затверджений постановою Кабміну від 26.06.2015 р. № 440 (далі – Порядок № 440). У Порядку № 440 зазначено, що оплата днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи ТА за сумісництвом. Наслідком вживання цих сполучників «але» і «та» є дещо заплатана ситуація, яка існує зараз і розкрита у таблиці нижче.
ПРАВИЛА ОПЛАТИ ЛІКАРНЯНИХ СУМІСНИКАМ* 2024 | |
оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності (за рахунок роботодавця) | оплата з 6-го дня тимчасової непрацездатності, а також усі лікарняні для догляду за дитиною (за рахунок Фонду) |
|
|
* аналогічно, якщо даний працівник є працюючою фізичною-особою підприємцем (ФОП); **оплачується з 1-го дня за рахунок Фонду; ***ситуація відмови працівнику у лікарняному за основним місцем роботи цілком можлива, коли така особа взяла за основним місцем роботи відпустку без збереження зарплати або ж відпустку для догляду за дитиною до досягнення дитиною 3-х років. При цьому така особа могла продовжувати працювати за сумісництвом |
Зверніть увагу, що протиріччя між абз. 2 ч. 2 ст. 22 Закону № 1105 і п. 2 Порядку № 440 немає. Адже у законі йде мова про «страхову виплату » чим є платіж з Фонду, а у згаданому Порядку № 440 – про оплату днів тимчасової непрацездатності у формі «матеріального забезпечення» , чим є платіж від роботодавця. Таке 5-денне матеріальне забезпечення, яке компенсує втрату працівнику зарплати (той же п. 2 Порядку № 440). Щодо декретних, то там правила такі ж, як і для страхової виплати лікарняних за рахунок Фонду, так як декретні не мають оплати перших 5 днів за рахунок роботодавця.
З’ясуємо тепер, як роз’яснює дану ситуацію Пенсійний фонд.
Пояснення про оплату суміснику лікарняних за рахунок Фонду
Роз’яснення щодо страхових виплат, тобто виплат за рахунок Фонду, міститься у листі ПФУ від 24.01.2023 р. № 2371-2159/Я-03/8-2800/23 (далі – Лист ПФУ № 2371), за яким словосполучник «або» вживається «…на означення того, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один». ПФУ у згаданому листі підкреслює, що першочерговим є надання страхової виплати за основним місцем роботи і лише, якщо таке право не було реалізовано за основним місцем роботи, то допомога надається за сумісництвом (наймом).
Вочевидь, якщо працівник має кілька місць роботи за сумісництвом, то місце отримання виплат за лікарняним може бути лише одне. Якщо працівник є внутрішнім сумісником, то лікарняний йому також оплачується лише за основною роботою.
Нагадуємо, що раніше, до 01 січня 2023 року, з лікарняних і декретних, можна було отримати страхові виплати за всіма місцями роботи, як основним, так і за сумісництвом, – тобто одночасно. У цьому й відмінність нових правил.
Пояснення щодо оплати перших 5 днів лікарняного суміснику
Щодо перших 5 днів для сумісників, то їхня оплата здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабміном (абз. 2 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105). Таким порядком і є згаданий Порядок № 440, що підтверджує і ПФУ у своєму листі від 26.01.2023 р. № 2748-2294/К-03/8-2800/23 (далі – Лист ПФУ № 2748). Отже, треба виконувати й згаданий п. 2 Порядку № 440 щодо сумісників, тобто нараховувати таким особам лікарняні, незважаючи на їхню наявність за основним місцем роботи.
Перевірки Держпраці під час воєнного стану
Які документи має надати працівник для отримання лікарняних за сумісництвом?
Проблема з документами на виплату лікарняного, яка постає у бухгалтера щодо працівника-сумісника одна: довести, що він не отримував дану страхову виплату за основним місцем роботи. Для отримання страхових виплат за сумісництвом за е-лікарняним потрібно мати від працівника документи, які наведені у таблиці нижче.
ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОПЛАТИ ЛІКАРНЯНИХ СУМІСНИКАМ* 2024 | |
Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності (за рахунок роботодавця) | Оплата з 6-го дня тимчасової непрацездатності, а також усі лікарняні для догляду за дитиною** (за рахунок Фонду) |
|
|
* аналогічно, якщо даний працівник є працюючою фізичною-особою підприємцем (ФОП); ** оплачується з 1-го дня за рахунок Фонду; *** довідки з інших місць роботи за сумісництвом отримувати не потрібно, так як допомога передбачена лише за одним місцем роботи за сумісництвом, а рішення подається лише одне (той же Лист ПФУ № 2748); **** вимагаємо, незважаючи на те, що такий лікарняний оплачується лише за сумісництвом, так як при розрахунку оплати треба стежити за тим, щоб сумарна зарплата за основним місцем роботи та за сумісництвом працівника у місяцях розрахункового періоду не перевищували максимальну базу ЄСВ (абз. 3 п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266, він же – Порядок № 1266) |
Якщо цей працівник-сумісник є працюючим ФОП, то він також має довести, що сам не звертався за виплатою до Фонду, адже ФОП теж мають право самостійно отримати страхові виплати від Фонду (читайте про особливості виплат лікарняних для ФОП від Кабміну). Як саме бути працюючому ФОП роз’яснень немає. Можливим рішенням може бути отримати від нього заяву про те, що він не звертався до Фонду за отриманням лікарняних і не може їх отримати, наприклад з тої причини, що під час воєнного стану не сплачував ЄСВ впродовж розрахункового періоду.
У вищенаведеній таблиці можуть постати питання щодо копії е-лікарняного та наповнення довідки з основного місця роботи про відмову у оплаті лікарняного. Розглянемо їх.
Що таке копія листка непрацездатності у ситуації е-лікарняного?
При застосуванні е-лікарняного вимогу про надання копії листка непрацездатності слід розуміти як наявність сформованого е-лікарняного у кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Сформовані е-лікарняні надсилаються всім страхувальникам, з якими особа перебуває у трудових відносинах, тобто і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Однак е-лікарняний за сумісництвом відрізняється від такого за основним місцем роботи (ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х) наявністю в кінці свого номера крапки та цифри, яка означає порядковий номер е-лікарняного за сумісництвом (сам же номер електронного листка непрацездатності однаковий, наприклад ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1). Така цифра в кінці (у даному разі «1») є технічною інформацією про те, що це копія е-лікарняного, а застрахований працівник працює за сумісництвом. Це і є копія листка непрацездатності. Якимось чином її завіряти не потрібно. Вимоги ч. 1 ст. 23 Закону № 1105 щодо підпису та печатки стосуються лише паперових листків непрацездатності, які все ще можливі, якщо в умовах воєнного стану неможливо оформите е-лікарняний.
Якою має бути довідка з основного місця роботи про відмову у виплаті
Працівнику слід надати згадану довідку з основного місця роботи про те, що даному працівнику допомога з тимчасової непрацездатності не призначалася та не виплачувалася.
Це може бути довідка довільної форми.
Можна використати також з даною метою:
- повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови та порядку його оскарження, яке має ще й видаватися (надсилатися) роботодавцем такому працівнику впродовж 5 днів після прийняття такого рішення про відмову (див. абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1105);
- копію протоколу комісії з соціального страхування чи рішення уповноваженого, які продовжують складатися й зараз багатьма роботодавцями (як це було до 01 січня 2023 року, тобто до оновлення Закону № 1105).
Враховуючи першочерговість основаного місця роботи для обрання місць виплати допомоги (див. згаданий уже Лист ПФУ № 2371), довідка з основного місця роботи має містити вмотивоване рішення роботодавця, тобто не просто «лікарняні не виплачувалися», але й «чому не виплачувалися».
Працівнику-суміснику слід відмовити у наданні та виплаті лікарняного, якщо він:
- узагалі не надав довідку (повідомлення) з основного місця роботи;
- така довідка (повідомлення) не містить пояснень причин відмови оплачувати такий лікарняний.
- Кому індексувати зарплату в листопаді 2024 року
- Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання
- Як перевіряє Держпраці під час воєнного стану
- Скарбниця бухпроведень: ремонт і поліпшення комп’ютерів та оргтехніки
- Видатки з поповнення статутного капіталу підпорядкованих суб’єктів господарювання: як визначити КЕКВ
Як показати дні лікарняного у табелі обліку робочого часу сумісника
Табелювання днів перебування на лікарняному для сумісника здійснюємо так, як наведено у таблиці нижче.
ПРАВИЛА ТАБЕЛЮВАННЯ ЛІКАРНЯНИХ СУМІСНИКАМ* 2024 | |
Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності (за рахунок роботодавця) | Оплата з 6-го дня тимчасової непрацездатності, а також усі лікарняні для догляду за дитиною (за рахунок Фонду) |
| якщо лікарняний оплачується:
|
* аналогічно, якщо даний працівник є працюючою фізичною-особою підприємцем (ФОП); **оплачується з 1-го дня за рахунок Фонду |
Як показати дні лікарняного сумісника у Податковому розрахунку
Усі дні лікарняного для сумісника, як оплачувані, так і неоплачувані, мають відображатися у Додатку Д1 Податкового розрахунку однаково – у графі 12 «Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності».
КАЛЬКУЛЯТОР СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ТА СЛУЖБИ В ОМС
Як розрахувати лікарняні за сумісництвом?
При розрахунку лікарняних працівнику-суміснику користуємося п. 30 Порядку № 1266. Наведені у ньому правила актуальні для розрахунку лікарняних як за перші 5 днів, так і за решту днів лікарняного за рахунок Фонду.
Правила нарахування лікарняних за сумісництвом такі:
- розрахунковий період – за сумісництвом визначається окремо (абз. 1 п. 20 Порядку № 1266). Це значить, що розрахунковий період визначаємо саме за ситуацією, яка склалася на роботі за сумісництвом, а не за основним місцем роботи;
- середня зарплата для розрахунку суми лікарняних – також обчислюється за сумісництвом окремо (абз. 1 п. 20 Порядку № 1266). Це означає, що розрахунок лікарняних суміснику здійснюємо лише на основі тої зарплати, яку він мав за сумісництвом, а зарплата за основним місцем роботи участі в розрахунку не бере (окрім обмеження щодо максимальної бази ЄСВ, яке слід врахувати, див. далі ситуації з розрахунком);
- застосовуємо спеціальне обмеження за сумою лікарняних, якщо в працівника страховий стаж за 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності менший за 6 місяців (п. 10 Порядку № 1266). У такому разі лікарняні рахуємо на основі мінімальної зарплати на день настання страхового випадку. Наприклад, у квітні 2024 року це 262,81 грн/день (=8000 грн /30,44). Це загальне правило розрахунку всіх лікарняних і лікарняні для сумісника не є винятком. Зверніть увагу, якщо даний працівник є ФОП, так як вони мають право не платити ЄСВ під час воєнного стану та, як наслідок, у нього може не бути достатнього страхового стажу;
- при розрахунку середньої необхідно перевірити додаткове обмеження – сумарна зарплата за основним місцем роботи та за сумісництвом має не перевищувати максимальну базу ЄСВ. Якщо є перевищення, то зарплату за сумісництвом при розрахунку середньої «обрізаємо» так, щоб сумарна зарплата при розрахунку за такий місяць не перевищувала максимальної бази (див. ситуацію 2 нижче).
Виходить, що у цілому розрахунок лікарняних суміснику такий самий як і штатному працівнику. Вплив на розрахунок має лише останнє обмеження щодо максимального ЄСВ. Якщо робіт за сумісництвом декілька, то сумарну зарплату на основі відповідних довідок треба шукати за всіма місцями роботи.
Приклад розрахунку лікарняних за сумісництвом наведено у п. 9 розділу ІІІ Прикладів обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообовʼязкового державного соціального страхування, що затверджені наказом Мінсоцполітики від 21.10.2015 р. № 1022 (далі – Приклади № 1022). Приклад стосується застосування п. 30 Порядку № 1266.
Лікарняні внутрішнім сумісництвом
Правила оформлення розрахунку лікарняних не розрізняють зовнішнє і внутрішнє сумісництво. Це значить, що навіть, якщо сумісник внутрішній, то все одно треба скласти до розрахунку довідку про середню зарплату за основним місцем роботи (див. лист ФСС від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65).
Приклад. Розрахунок лікарняних працівнику за сумісництвом 2024
Фахівець, який працює в установі на умовах сумісництва на 0,5 ставки (11-й тарифний розряд ЄТС), надав у бухгалтерію для оплати за 6 днів хвороби у квітні 2024 року з основного місця роботи довідку про середню зарплату. Також у електронному кабінеті з’явилася цифрова копія е-лікарняного.
Страховий стаж працівника — 10 років. Стаж за 12 попередніх місяців більше 6 місяців. Розрахунковим періодом є квітень 2023-березень 2024. За цей період працівнику треба мати довідку про зарплату з основного місця роботи.
Потрібно розрахувати суму допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняних) за роботою за сумісництвом. Розрахунок проводимо лише для оплати матеріального забезпечення перших 5 днів, так як повідомлення про відмову в призначенні допомоги з основного місця роботи працівник не подавав. Отже, страхові виплати з 6-го дня йому нараховуються за основним місцем роботи.
Бронювання працівників: Мінекономіки роз’яснює зміни
Ситуація 1 (сумарна зарплата у межах максимальної бази ЄСВ). За довідкою про зарплату з основного місця роботи очевидно, що перевищення максимальної бази ЄСВ за сумарною зарплатою (за основним місцем + за сумісництвом) немає. Через це відхилення від максимальної бази ЄСВ не рахуємо. Довідку можна прикласти до бухгалтерської довідки з розрахунком лікарняних. Вихідні дані щодо зарплати наведено у таблиці нижче.
ЗАРПЛАТА ПРАЦІВНИКА-СУМІСНИКА ЗА РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД | |||||
Місяць розрахункового періоду | Кількість к. днів місяця | Нарахована зарплата: | Максимальна база ЄСВ* | ||
за сумісництвом | за основним місцем (за довідкою) | разом | |||
2023 рік | |||||
квітень | 30 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
травень | 31 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
червень | 30 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
липень | 31 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
серпень | 31 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
вересень | 30 | 2849,50 | 7189,00 | 10038,50 | 100500,00 |
жовтень | 31 | 2849,50 | 7610,00 | 10038,50 | 100500,00 |
листопад | 30 | 2849,50 | 7610,00 | 10038,50 | 100500,00 |
грудень | 31 | 2849,50 | 7610,00 | 10038,50 | 100500,00 |
2024 рік | |||||
січень | 31 | 3147,00 | 9131,00 | 11980,5 | 106500,00 |
лютий | 29 | 3147,00 | 9131,00 | 11980,5 | 106500,00 |
березень | 31 | 3147,00 | 9131,00 | 11980,5 | 106500,00 |
Всього | 366 | 35086,50 | 93357,00 | 127551,50 | × |
*максимальна база ЄСВ для січня 2023-грудня 2023 = 6700 грн ×15 = 100500 грн, максимальна база ЄСВ для січня-березня 2024 = 7100 грн × 15 = 106500 грн |
1. Розрахуємо середньоденний заробіток працівника:
35086,50 грн ÷ 366 днів = 95,86 грн
2. Обчислимо суму лікарняних для оплати перших 5 днів:
95,86 грн × 5 днів × 100% = 479,30 грн
У даній ситуації доходи за основним місцем роботи ніяк не впливають на розрахунок, так як не було перевищення максимальної бази ЄСВ за сумарною зарплатою.
Ситуація 2 (сумарна зарплата перевищує максимальну базу ЄСВ). За довідкою про зарплату з основного місця роботи очевидно, що перевищення максимальної бази ЄСВ є. Тоді доведеться знайти сумарну зарплату, суми перевищення та «обрізати» зарплату за сумісництвом, аби не було такого перевищення. Оформити це можна так, як у таблиці нижче. Аналогічний розрахунок застосований у «офіційному» прикладі з п. 9 Розділу ІІІ Прикладів № 1022, але у ньому сума відхилень не порахована.
ЗАРПЛАТА ПРАЦІВНИКА-СУМІСНИКА ЗА РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД (якщо є перевищення максимальної бази ЄСВ) | |||||||
Місяць розрахункового періоду | Кількість к. днів місяця | Нарахована зарплата: | Максимальна база ЄСВ | Перевищення (= 5–6) | Зарплата за сумісництвом, яка враховується для розрахунку лікарняних (=3–7) | ||
за сумісництвом | за основним місцем (за довідкою) | разом (= 3+4) | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
2023 рік | |||||||
квітень | 30 | 2849,50 | 99189,00 | 102038,50 | 100500,00 | 1538,50 | 1311,00 |
травень | 31 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
червень | 30 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
липень | 31 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
серпень | 31 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
вересень | 30 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
жовтень | 31 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
листопад | 30 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
грудень | 31 | 2849,50 | 100189,00 | 103038,50 | 100500,00 | 2538,50 | 1311,00 |
2024 рік | |||||||
січень | 31 | 3147,00 | 104500,00 | 107647,00 | 106500,00 | 1147,00 | 1311,00 |
лютий | 29 | 3147,00 | 104500,00 | 107647,00 | 106500,00 | 1147,00 | 369,00 |
березень | 31 | 3147,00 | 104500,00 | 107647,00 | 106500,00 | 1147,00 | 369,00 |
Всього | 366 | 35086,50 | 1214201,00 | 1249287,50 | × | 25287,50 | 13848,00 |
*максимальна база ЄСВ для січня 2023-грудня 2023 = 6700 грн ×15 = 100500 грн, максимальна база ЄСВ для січня-березня 2024 = 7100 грн × 15 = 106500 грн |
1. Розрахуємо середньоденний заробіток працівника за результатами «обрізання» зарплати (кол. 8 таблиці):
13848 грн ÷ 366 днів = 37,84 грн
2. Обчислимо суму допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю:
37,84 грн × 5 днів × 100% = 189,20 грн
У даній ситуації лікарняні вийшли меншими, ніж у попередній ситуації, так як зарплата працівника-сумісника, що була ним зароблена за сумісництвом, при розрахунку лікарняних була «обрізана», аби не було перевищення максимальної бази ЄСВ.