Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?

Механізм, за яким заклади охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) формують та видавають е-лікарняні на підставі медичних висновків, визначений наказами МОЗ від 01.06.2021 № 1066 та 17.06.2021 № 1234. Ці накази, прописані у них правила, та порядки, затверджені ними, унормовують правила видачі е-лікарняних.

Без яких реквізитів е-лікарняний недійсний

Які обов’язкові реквізити містить е-лікарняний як електронний документ, визначає пункт 3 розділу І Порядку № 1234. До таких обов’язкових реквізитів належать:

  • єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності;
  • спеціально призначений для таких цілей кваліфікований електронний підпис (електронна печатка);
  • відомості про тимчасову непрацездатність (про тимчасово непрацездатну особу та про випадок тимчасової непрацездатності).

Утім, якщо тимчасово непрацездатна особа звернулася до ЗОЗ і їй сформували медичний висновок, це ще не означає, що ЗОЗ такій особі сформує е-лікарняний.

Як ЗОЗ формує е-лікарняний

Листок непрацездатності – як звичайний паперовий, так і електронний – має право отримати тільки застрахована особа, зокрема найманий працівник. Проте хворіють не тільки застраховані особи, а також ті, які не перебувають у трудових відносинах, або такі категорії, як військові, поліцейські тощо.

Коли до ЗОЗ звернувся хворий, інформацію про тимчасову непрацездатність лікар заносить до електронної системи охорони здоров’я, а саме формує медичний висновок (п. 2 розд. ІІ Порядку № 1234).

Якщо така електронна система ідентифікує пацієнта як застраховану особу, то щодо його страхового випадку формує е-лікарняний. Оскільки електронна система охорони здоров’я пов’язана з реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, проблем з ідентифікацією пацієнтів не виникає. Однак якщо пацієнт наразі перебуває в трудових відносинах і на підставі його медичного висновку система не формує йому е-лікарняний, це свідчить про те, що в його реєстраційних даних є помилка. Аби її усунути, роботодавець має звернутися до ПФУ та виправити реєстраційні дані працівника.

Натомість якщо з реєстраційними даними працівника все гаразд, на підставі медичного висновку електронна система автоматично сформує е-лікарняний.

Як визначати тривалість е-лікарняного

Так само, як і паперовий, електронний лікарняний, зокрема містить відомості про тривалість тимчасової непрацездатності працівника. Безпосередньо такий період, а саме дати, з яких відкрили та закрили е-лікарняний, тотожні датам початку та закінчення періоду дії медичного висновку.

Однак система може скоротити період тимчасової непрацездатності в е лікарняному. Це можливо, коли до неї надійдуть дані:

з електронної системи охорони здоров’я про:

  • новий медичний висновок у межах випадку тимчасової непрацездатності;
  • медичний висновок з відміткою про новий випадок тимчасової непрацездатності, в межах однієї категорії медичних висновків або медичного висновку за іншою категорією, в т. ч. в разі надходження таких медичних висновків в один день;

з централізованого банку даних з проблем інвалідності про:

  • установлення медико-соціальною експертною комісією групи інвалідності;
  • або зміни чи підтвердження раніше встановленої групи інвалідності.

Період дії листка непрацездатності, за яким встановлено, змінено чи підтверджено групу інвалідності, система закриває датою винесення відповідного рішення медико-соціальною експертною комісією (п. 4 розд. ІІ Порядку № 1234).

Оплачуйте е-лікарняний, який має статус «готовий до сплати (виданий)», а таким він є через сім днів після дати його закриття.

Відомості про зміну тривалості е-лікарняного мають потрапити до системи та бути внесеними в нього до моменту його закриття.

У той же час е-лікарняний, сформований на підставі медичного висновку, дата початку періоду дії якого відповідає або передує даті припинення трудових відносин, продовжується до фактичного закінчення випадку тимчасової непрацездатності (п. 5 розд. ІІ Порядку № 1234).

🎁 Тримайте подарунок від від е-журналу Головбух Бюджет:

авансовий звіт зразок
Авансовий звіт – зразок для бюджетників

Скачати

На відміну від е-лікарняних, які ЗОЗ видають через тимчасову непрацездатність, лікарняні з категорією «Вагітність та пологи» видають з дати, коли відкрили такий е-лікарняний. Дату початку визначає власне пацієнтка і її повідомляє лікарю, також подає заяву за формою, що наведена у додатку 3 до Порядку № 1066. На який період видавати е-лікарняний, чітко визначають пункти 10 і 11 Порядку № 1066, а саме на строк:

  • 126 календарних днів – на 30-му тижні вагітності та додатково на 14 календарних днів, якщо народяться двоє і більше дітей та/або в разі ускладнення пологів;
  • 180 календарних днів – на 27-му тижні вагітності жінкам, які належать до I— ІІІ категорій постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС;
  • 140 календарних днів – при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності, якщо дитина народилася живою;
  • 70 календарних днів – якщо при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності дитина народилася мертвою.

Відповідно як тільки в електронному кабінеті страхувальника е-лікарняний набув статусу «готовий до сплати (виданий)» можете одразу обчислювати та оплачувати е-лікарняні категорії «Вагітність та пологи».

Е-лікарняний, виданий жінкам, які належать до I—ІІІ категорій постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС, ЗОЗ не продовжує в разі народження двох і більше дітей та/або в разі ускладнення пологів.

Як визначити – первинний е-лікарняний чи продовження

Кожен е-лікарняний має унікальний номер. Якщо тимчасова непрацездатність працівника триває, то на підставі даних медичних висновків, що складають один страховий випадок тимчасової непрацездатності, система формує е-лікарняні в порядку черговості наданих медичних висновків. При цьому кожен наступний е-лікарняний система формує як продовження першого. Аби їх розрізнити, система до унікального номера першого е-лікарняного додає знак «-» та порядковий номер кожного наступного е-лікарняного, наприклад – 2, – 3, – 4 тощо.

За унікальним номером е-лікарняного визначайте – первинний він чи продовження попереднього

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді