Працівник використав відпустку «наперед» і звільняється: як утримати невідпрацьовані відпускні

1032

Запитання

Як утримати відпускні з працівника, який використав відпустку «наперед» і звільняється

Відповідь

Якщо звільняєте працівника, якому надали щорічну відпустку «наперед», утримайте з його заробітної плати відпускні, які виплатили за час, який він не відпрацював (п. 2 ч. 2 ст. 127 КЗпП, ст. 22 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).

Відпускні, які виплатили «наперед», утримайте із заробітної плати працівника за місяць, у якому проводите остаточний розрахунок.

Аби визначити розмір відпускних, які виплатили «наперед», не визначайте середньоденну зарплату заново, а скористайтесь середньоденним заробітком, з якого визначали відпускні.

Аби утримати із доходу працівника, який звільняється, відпускні, що виплатили «наперед», керівник установи має видати наказ/розпорядження. (ч. 2 ст. 127 КЗпП)

Не утримуйте відпускні, які виплатили «наперед», якщо працівник звільняється, тому що його:

 • призвали або прийняли/зарахували на військову службу, направили на альтернативну/невійськову службу;
 • перевели за його згодою до іншої установи або він перейшов на виборну посаду у випадках, коли це передбачає закон.

Також не утримуйте відпускні, якщо звільняєте працівника тому що:

 • він відмовився перевестися на роботу в іншу місцевість разом із установою та відмовився працювати через істотну зміну умов праці;
 • відбулися зміни в організації виробництва та праці, в т. ч. ліквідація, реорганізація або перепрофілювання установи, скорочення чисельності або штату працівників;
 • виявили невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи;
 • він не з’являвся на роботі понад 4 місяці підряд через тимчасову непрацездатність. Не враховуйте у цей період відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо законодавство не встановлює більшого терміну, у який маєте зберігати місце роботи/посаду працівника при певному захворюванні;
 • поновили на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу, обіймав цю посаду;
 • направили його на навчання;
 • він виходить на пенсію (ч. 2 і 3 ст. 22 Закону про відпустки).

Утримуйте із доходу працівника тільки відпускні, які виплатили «наперед» за щорічну відпустку, а відпускні за інші відпустки не утримуйте (ст. 22 Закону про відпустки). Зокрема, не утримуйте відпускні, якщо перед звільненням працівник скористався:

 • навчальною відпусткою (ст. 13-15 Закону про відпустки);
 • соціальною відпусткою на дітей (ст. 19 Закону про відпустки);
 • додатковою відпусткою для учасників бойових дій (ст. 162 Закону про відпустку).

Також утримуйте із зарплати працівника відпускних, які виплатили «наперед», якщо він помер.

За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
263139

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86594